Kategorie
Zaburzenia snu

Kochanie nie chrap!!!

Kto tego nie zna?

Ale kochanie na chwilę przestaje chrapać i za moment znów rozlega się odgłos uruchomionego traktora.

Nie pomogą żadne gwizdania! Ten problem musisz  potraktować bardzo poważnie!

Chrapanie zakłóca normalny sen nie tylko osoby śpiącej, ale wszystkich innych wokół.

Chrapanie jest zaburzeniem oddychania.

Najczęściej chrapią mężczyźni, kobiety zaczynają chrapać zazwyczaj po menopauzie. Czy zastanawiałeś się jak powstaje dźwięk, który nazywamy chrapaniem?

Otóż ścianę gardła tworzą wyłącznie mięśnie i tkanki miękkie. W czasie snu wszystkie nasze mięśnie zmniejszają swoje napięcie. Również mięśnie szyi oraz gardła tracą napięcie i zapadają się, przez co drogi oddechowe ulegają zwężeniu co utrudnia w efekcie przepływ powietrza. Powietrze przepływa przez coraz mniejszą szczelinę co powoduje drganie podniebienia miękkiego i języczka. Chrapanie jest właśnie wywołane ich wibracją.

Czyli najprościej mówiąc chrapanie oznacza, że organizm ma problem ze swobodnym przepływem powietrza przez drogi oddechowe.

Podczas chrapania może dochodzić do tymczasowych przerw w dostarczaniu organizmowi tlenu mogących trwać nawet 10 sekund. Takie przerwy w oddychaniu nie są niebezpieczne o ile nie powtarzają się częściej niż 10 razy w ciągu godziny snu.

Jeśli powtarzają się częściej wówczas mówimy o obturacyjnego bezdechu sennym.

Taki bezdech to zatrzymanie wentylacji płuc na minimum 10 sekund albo znaczne spłycenie oddechu. Bezdech jest groźny dla zdrowia ponieważ wielokrotne utraty możliwości oddychania na kilka a nawet kilkadziesiąt sekund powodują niedotlenienie organizmu. Gorzej dotleniony organizm powoduje, że osoba budzi się rano z bólem głowy, zmęczona i niewyspana, ma problemy z koncentracją, może mieć problemy z potencją. Bezdech może prowadzić do niedotlenienia mózgu, rozwoju nadciśnienia tętniczego, niedotlenienie mięśnia sercowego co prowadzi nawet do zawału.

A co ma wpływ na chrapanie?

– nadwaga

Okazuje się , że tkanka tłuszczowa odkłada się również w okolicy szyi i gardła. Gdy jest za dużo tkanki tłuszczowej powoduje to opór przepływającego przez gardło powietrza i co wywołuje chrapanie

– pozycja podczas snu

Chrapiemy śpiąc na plecach starajmy się zatem spać w pozycji na brzuchu lub na boku. Zasypiając na wznak język opada ku dołowi i najczęściej chrapiemy.

– alkohol

Alkohol rozluźnia mięśnie co potęguje zwiotczenie mięśni gardła i języka i w konsekwencji chrapiemy

leki nasenne i uspokajające (podobnie zadziałają jak alkohol)

– papierosy

Nikotyna obecna w papierosach przyczynia się do zalegania śliny w krtani i tchawicy, co prowadzi do podrażnienia gardła i powoduje obrzęk śluzówki, a to utrudnia prawidłowy przepływ powietrza.

– niedoczynnośc tarczycy

Powoduje osłabienie mięśni krtani i gardła

– wady anatomiczne dróg oddechowych

 np. duży język, przerost migdałków podniebiennych, wady anatomiczne żuchwy, nadmiernie rozwinięte podniebienie miękkie lub języczek, skrzywiona przegroda nosowa. Te nieprawidłowości zmuszają do oddychania przez usta.

Chrapanie może wystąpić też okresowo podczas:

-alergii, kiedy dojdzie do obrzęku błony śluzowej, zatkania nosa i zwężenia dróg oddechowych.

-infekcji kiedy mamy niedrożny nos.

Czy chrapanie jest niezdrowe?

Chrapanie nie jest zdrowym objawem i nie powinno się go lekceważyć, gdyż prowadzi do gorszego dotlenienia organizmu. To zaburzenie snu ujemnie wpływa na jakość snu, a także na funkcjonowanie całego organizmu. Ale samo chrapanie nie jest największym problemem.

Niebezpieczny jest obturacyjny bezdech senny. Szczególnie bezdech senny należy leczyć . Dlatego musimy wykonać specjalne badania, żeby potwierdzić lub wykluczyć jego obecność.

Jak leczyć chrapanie?

W leczeniu chrapania ważna będzie też prawidłowa diagnostyka. W celu rozpoznania zespołu bezdechu nocnego pomocne może się okazać badanie polisomnografem.

Podczas tego badania monitorowane są parametry snu. Można w ten sposób ocenić, czy dochodzi podczas snu do niedotlenienia organizmu. Jest to badanie nocne. Przeprowadza się od momentu zaśnięcia do wybudzenia. Na podstawie tego zapisu laryngolog może określić jakie zaburzenia powodują problemy u pacjenta. W zależności od przyczyn występowania chrapania lub bezdechu lekarz zaproponuje różne metody leczenia. Nie istnieje bowiem jeden sposób leczenia odpowiedni dla wszystkich pacjentów. Na wybranie odpowiedniej metody ma wpływ wiele czynników np. wiek, płeć, waga pacjenta, inne choroby.

Leczenie chrapania jest przeprowadzane wieloma technikami, w zależności od jego przyczyny.

Zacznijmy od domowych, prostych sposobów na chrapanie:

  • pozbądź się nadwagi
  • rezygnuj z alkoholu przed snem
  • ogranicz, a najlepiej rzucić palenie
  • zrezygnuj z leków nasennych
  • kontroluj pozycję w jakiej zasypiasz – śpij na boku lub na brzuchu. Znalazłam taki zabawny ale może skuteczny sposób by nie spać na plecach: przyszyć piłeczkę tenisową do pleców koszuli nocnej. Jak uwiera to zmieniasz pozycję.

No dobrze, może z tą nadwagą i papierosami to nie takie proste ale niezbędne.

Metody leczenia chrapania polegające na usunięciu nieprawidłowości anatomicznych:

  • operacja przegrody nosa
  • plastyka podniebienia, języczka czy małżowin nosowych
  • usunięcie migdałków podniebiennych
  • usunięcie przerośniętego migdałka u dzieci

Sposobem na chrapanie są też specjalne aparaty ortodontyczne, które mogą ułatwiać oddychanie i zapobiegać zwężaniu się górnych dróg oddechowych.

W leczeniu chrapania stosuje się także :

  • zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych
  • zabiegi laserowe (zabiegi laserowe goją się dość długo i są bolesne)
  • wszczepienie implantu pomiędzy podniebieniem miękkim, a twardym

Chrapanie jest zazwyczaj efektem zwiotczałego podniebienia, więc należy je usztywnić i podnieść. 

Te zabiegi mają właśnie za zadanie usztywnienie luźnych elementów podniebienia miękkiego i co za tym idzie ułatwiaj lepszy przepływ powietrza w trakcie snu, a tym samym ograniczą chrapanie.

Swoją walkę z chrapaniem zacznij od wizyty u laryngologa!

Ciekawostka: Czy chrapanie może być karalne?
Podobno w Kalifornii zdesperowani sąsiedzi wezwali policję z powodu chrapiącej kobiety. Została aresztowana pod zarzutem zakłócania ciszy nocnej. Na szczęście niedługo potem wypuszczona ją gdyż uznano, że chrapanie nie stanowi czynności podlegającej karze więzienia.

Zajrzyj także tu:
śmiertelna bezsenność

FFI – Zabójczy brak snu!

Śmierć z powodu bezsenności? Każdemu z nas zdarzyło się zarwać noc, nawet niejedną. Ale czy może być aż tak groźnie, aby  można było umrzeć z powodu braku snu? Okazuje się, że medycyna zna takie przypadki. Istnieje  choroba  o nazwie Śmiertelna […]

bezsenność subiektywna lub paradoksalna

Nie śpię od kilku dni…

Nie zmrużyłam oka całą noc… Nie śpię od kilku dni… Ile razy zdarzało ci się wypowiedzieć te słowa? Pocieszę cię choć prawdopodobnie ta wiadomość  będzie dla ciebie szokiem:  ŚPISZ DŁUŻEJ NIŻ CI SIĘ WYDAJE! Cierpiącym na bezsenność często wydaje się, […]

Poczuj swój rytm!

Czy twój zegar tyka prawidłowo? Zdawałoby się, że naszym cyklem dnia i nocy sterują jedynie czynniki zewnętrzne np. wschód i zachód słońca. Ale okazuje się, że wszyscy mamy własny zegar biologiczny, zwany również rytmem okołodobowym. Ten wewnętrzny  zegar działa nawet bez […]

Dlaczego śpimy?

Książka „Dlaczego śpimy . Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” to międzynarodowy bestseller. Autor książki Matthew Walker to brytyjski naukowiec, profesor psychologii i neurobiologii wykładający na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, od 20 lat zajmuje się snem i jego wpływem na […]

„Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym”

Autor książki „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” profesor Satchin Panda to pochodzący z Indii amerykański naukowiec. Jest wybitnym na skalę światową chronobiologiem. Swoją karierę zawodową poświęcił badaniom nad rytmem okołodobowym choć początkowo kształcił się w […]

„Pokonaj bezsenność w 6 krokach”

Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną Autorki książki Małgorzata Fornal-Pawłowska oraz Ewa Walacik-Ufnal to wybitne specjalistki od zaburzeń snu. Posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu osób borykających się z bezsennością. Jak dla mnie jest to jedna z najciekawszych pozycji […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *