Kategorie
Sen

A teraz coś dla uczniów i studentów!

Rewelacyjny i najskuteczniejszy sposób nauki i poprawy pamięci!

Na dobrą pamięć… sen!

Zbliża się sesja egzaminacyjna… Jutro czeka cię bardzo ważny egzamin i zaczynasz panikować, że nie zdążysz się wszystkiego nauczyć. Zastanawiasz się czy uczyć się całą noc czy pójść spać?

Skąd ja to znam? Niestety sama na studiach wielokrotnie uczyłam się całą noc przed egzaminem i rano biegłam nieprzytomna na zaliczenie. Nie radzę ci iść moim śladem. Jeśli chcesz zdać egzamin musisz się porządnie wyspać!

Sen jest niezbędny w procesie zapamiętywania.

Nasze zapamiętywanie i nauka w dużej mierze zależy od tego czy po nauce zapewnimy sobie odpowiednią ilość snu ponieważ gdy ty sobie smacznie śpisz twój mózg kontynuuje naukę, dzięki czemu wzmacnia się twoja pamięć. Sen jest ważniejszy niż ci się wydaje.

Jak to się dzieje, że sen wpływa na zdolność uczenia się i zapamiętywania?

Wiedza, którą przyswajamy gromadzi się w hipokampie, czyli magazynie pamięci krótkotrwałej. W ciągu dnia zdobywamy dużo informacji ważnych, jak również tych niepotrzebnych. Podczas snu mózg intensywnie pracuje. W fazie NREM dochodzi do uporządkowania i selekcji tych informacji .

Te istotne przenoszone są z hipokampu do pamięci długotrwałej, która znajduje się w korze mózgowej i są tam archiwizowane, natomiast niepotrzebne informacje są usuwane.

W ten sposób zapamiętujemy ważne informacje bo to one są one utrwalane w mózgu, hipokamp oczyszcza się i rano po przebudzeniu jesteś przygotowany na nową wiedzę. Czyszczenie hipokampu jest niezbędne. Jeśli twój magazyn pamięci krótkotrwałej będzie przeciążony, przepełniony zbędnymi informacjami, nie będzie miejsca na nowe informacje i dlatego będziesz miał trudności z przyswajaniem wiedzy i zapamiętywaniem.

Zajmujący się snem naukowiec Matthew Walker porównał działanie hipokampu do działania pamięci USB: jeśli będzie pełna daremne będą próby wrzucenia do niej kolejnego pliku .

Następnie w fazie REM następuje łączenie tego wszystkiego co już wiemy w jedną całość. W fazie snu REM wiedza, która zdobyłeś nabiera kształtu. Informacje te zaczynasz rozumieć. Pomaga to w kreatywnym myśleniu, spojrzeniu z innej perspektywy na problemy, uzyskaniu świeżej perspektywy. Dlatego gdy mamy kłopot z podjęciem ważnej decyzji nie bez powodu mówimy : prześpij się z tym ! 

Sama nieraz doświadczyłam nagłego olśnienia w rozwiązaniu jakiegoś problemu po dobrze przespanej nocy.

Wszystkie etapy snu mają tutaj znaczenie bo wspomagają różne typy pamięci. Przyswajanie wiedzy teoretycznej czyli typowo szkolnej jest utrwalana przede wszystkim podczas snu głębokiego fazy NREM. Natomiast faza snu REM wspomaga uczenie się jakiejś umiejętności .

Bardzo ważny jest też moment  snu po okresie nauki.

Sen powinien nastąpić w miarę szybko po nauce. Sen zbyt oddalony w czasie od nauki zakłóca proces zapamiętywania. Jeśli uczysz się w ciągu dnia, a potem nie śpisz przez całą noc to materiał nie utrwali się dobrze nawet jeśli następnej nocy będziesz spać do woli. Dlatego po intensywnej nauce lepiej po prostu się wyspać. Podobno najbardziej efektywne będzie położenie się spać 3 godziny po przyswojeniu sobie nowej wiedzy i godzinę po nauczeniu się jakieś umiejętności np. grze na instrumencie.

Najefektywniejsza jest oczywiście nauka rozbita na etapy w czasie, a nie wkuwanie ogromnych partii materiału w noc przed egzaminem. Konsolidacja pamięci jest procesem.

Dlatego powtórzę ci najbardziej oczywistą prawdę, mającą naukową podstawę: najlepiej ucz się systematycznie. Przed egzaminem powtórz materiał. A potem porządnie się wyśpij.

Poza tym siedząc nad książkami do rana oprócz ekstremalnego zmęczenia i poważnych problemów z pamięcią zmniejszy się twoja szybkość reakcji i umiejętność skupienia uwagi. Co z pewnością nie ułatwi ci komunikacji z egzaminatorem. Wszystko to potwierdza, że nie warto zarywać nocy na naukę bo sen pomoże ci zapamiętać lepiej i więcej. Oczywiście możesz się uczyć w nocy jeśli masz egzamin po południu i możesz pospać sobie do 12:00 w południe. Ważne byś dał mózgowi po nauce trochę snu na odświeżenie.

Również po krótkiej drzemce wzmocnisz wiedzę, którą wcześniej nabyłeś, ale najlepiej twój mózg będzie działał po przespanej nocy.

Sen pomaga w nauce, ale niestety niemożliwe jest zapamiętanie wiedzy z książki włożonej pod poduszkę . Niestety to tak nie działa! Wiedza sama nie wejdzie ci do głowy podczas snu. Sen porządkuje i utrwala tylko to czego wcześniej świadomie się nauczyliśmy.

Jak słusznie zauważył Matthew Walker : „Sama nauka nie czyni mistrza – po tej nauce trzeba przespać noc”

Zapamiętaj jego te słowa jeśli następnym razem zechcesz zarwać noc na wkuwanie .

Zajrzyj także tu:

Poczuj swój rytm!

Czy twój zegar tyka prawidłowo? Zdawałoby się, że naszym cyklem dnia i nocy sterują jedynie czynniki zewnętrzne np. wschód i zachód słońca. Ale okazuje się, że wszyscy mamy własny zegar biologiczny, zwany również rytmem okołodobowym. Ten wewnętrzny  zegar działa nawet bez […]

Jaką pozycję w łóżku lubisz najbardziej?

Nie pytam Cię o sex, tylko o zasypianie! Na plecach, na boku, z głową skierowaną do poduszki… wszyscy mamy swoją ulubioną pozycję snu . Czasem jednak budzimy się z bólem i czujemy się znacznie gorzej, niż przed zaśnięciem. Bezskutecznie szukamy wszędzie […]

Jedna czy dwie sypialnie?

Czy powinno się spać we dwoje? Wyniki badań pokazują wyraźnie, że jesli kobieta i mężczyzna  śpią razem to wzajemnie  wpływają na swoją fizjologię snu.  Dzielenie łóżka z partnerem ma swoje wady i zalety. Powoduje, że pary   mniej czasu spędzają  […]

Dlaczego śpimy?

Książka „Dlaczego śpimy . Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” to międzynarodowy bestseller. Autor książki Matthew Walker to brytyjski naukowiec, profesor psychologii i neurobiologii wykładający na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, od 20 lat zajmuje się snem i jego wpływem na […]

„Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym”

Autor książki „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” profesor Satchin Panda to pochodzący z Indii amerykański naukowiec. Jest wybitnym na skalę światową chronobiologiem. Swoją karierę zawodową poświęcił badaniom nad rytmem okołodobowym choć początkowo kształcił się w […]

„Pokonaj bezsenność w 6 krokach”

Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną Autorki książki Małgorzata Fornal-Pawłowska oraz Ewa Walacik-Ufnal to wybitne specjalistki od zaburzeń snu. Posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu osób borykających się z bezsennością. Jak dla mnie jest to jedna z najciekawszych pozycji […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *