Kategorie
Terapia bezlekowa

Co jeść na kolację by smacznie spać?

Pęto kiełbasy i smażone ziemniaczki? Albo pachnący burger? (brrr) czy delikatna chudziutka  wędlinka ociekająca majonezem?

Czy to co jesz może wpływać na Twój sen? Okazuje się, że tak.

Nasz organizm to wielka biochemiczna fabryka mająca swoje mechanizmy i ośrodki sterowania. W mózgu i układzie pokarmowym. Wytwarza całą masę różnych substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Najprostszym i powszechnie znanym przykładem jest np. niedobór żelaza i wynikająca z tego anemia. Albo szkorbut będący następstwem niedoboru witaminy  C.

Nie inaczej jest ze snem. Do jego prawidłowego przebiegu potrzebna jest melatonina. A skąd się ona bierze? To cały łańcuch wydarzeń o który musisz zadbać. Być może jest on u ciebie zakłócony? Dlaczego ta melatonina jest  taka ważna? Bo to jest element naszego zegara biologicznego, który odpowiada za prawidłowe następowanie po sobie fazy aktywności i snu. Brak melatoniny powoduje problemy ze snem a brak snu utrudni syntezę melatoniny w organizmie i robi się błędne koło. Melatonina jest wytwarzana w nocy i jeżeli ktoś ma nocną pracę to już jest pierwszy krok do potencjalnego problemu.

Jak powstaje melatonina? Na początku łańcucha jest odpowiednie pożywienie zawierające tryptofan. Spokojnie. To nie jest nazwa broni biologicznej tylko aminokwas. Ale z tego tryptofanu powstanie serotonina a z niej potem właśnie melatonina. Serotonina to  tzw. hormon szczęścia. Jak masz kłopoty ze snem z powodu niedoboru melatoniny to z pewnością nie odczuwasz też szczęścia i jesteś podatny na stany depresyjne. Jednak w naszej fabryce jest potrzebne coś jeszcze. Mała magia.

Aby tryptofan w twoim organizmie przekształcił się w serotoninę, a później melatoninę potrzebne jest działanie promieni słonecznych. Nie unikaj ich! Ale jeśli pracujesz w nocy a potem w dzień śpisz to jest problem – zimą jak wstaniesz po śnie to już słońca nie ma. Fabryka wtedy działa jak stary zanieczyszczony piec.

Jeśli cierpisz na bezsenność to zainteresuj się też witaminą B6. Witamina ta odpowiada między innymi za prawidłowe działanie układu nerwowego i niski poziom tej witaminy może objawiać się u ciebie bezsennością, pogorszeniem nastroju czy nawet depresją.

Tak w bardzo dużym przybliżeniu działa nasza fabryka w zakresie tego co nas interesuje: najpierw tryptofan w pokarmie, potem serotonina i uczucie szczęścia a na koniec w nocy melatonina i spokojny sen.

Tryptofan musisz dostarczyć wraz z pożywieniem bo twój organizm sam nie jest w stanie wytworzyć go samodzielnie.

Co powinieneś jeść?

Jedząc produkty, które są źródłem tryptofanu możesz dzięki temu szybciej zasnąć i poprawić jakość Twojego snu. Tryptofan zawierają produkty bogate w białko:

ryby,

chude mięso,

mleko,

sery,

soja,

ciecierzyca,

 tofu

 jak również pestki dyni, słonecznika, orzeszki ziemne, sezam, masło orzechowe, orzechy włoskie i laskowe.

Witamina B6 występuje z reguły w tych samych produktach co tryptofan czyli jedząc regularnie mięso, drób, ryby, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe z łatwością zaspokoisz twoje zapotrzebowanie na tę witaminę. Witamina B6 znajduje się też w bananach, suszonych morelach, kaszy gryczanej czy brązowym ryżu.

Zacznij od śniadania:  jedz produkty bogate w tryptofan i witaminę B6 .

I pamiętaj:  to światło słoneczne w połączeniu z dietą bogatą w tryptofan i witaminę B6 da ci dobry sen.  

Po śniadaniu nie siedź w domu, idź na spacer, albo w drodze do pracy nie chowaj się przed światłem słonecznym bo jeżeli świeci słońce to idealny sposób by uruchomić w twoim organizmie produkcję serotoniny, która później w nocy zamieni się w melatoninę.

Co jeszcze?

Również dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, a w szczególności kwas DHA ma wpływ na sen: na szybkość zasypiania, przesypiania nocy i na jakość twojego snu.

Kwas DHA wpływa na poziom serotoniny i jest niezbędny dla prawidłowej pracy centralnego układu nerwowego. Kwasów omega -3 organizm sam nie potrafi samodzielnie wyprodukować zatem staraj się dostarczać je z pożywieniem. Najwięcej kwasów omega-3 znajduje się w rybach, owocach morza, oleju lnianym, siemiu lnianym czy orzechach włoskich.

Na śniadanie jedz produkty bogate w tryptofan i witaminę B6, a w ciągu dnia wzbogać swą dietę kwasami Omega 3. To nie muszą być od razu ośmiorniczki. Polej sałatę olejem lnianym i też będzie dobrze.

Kolejny element diety: magnez

Ważny w diecie przy bezsenności jest też magnez. Wpływa on na układ nerwowy i może być pomocny w zaśnięciu.

Produkty o największej zawartości magnezu to przede wszystkim: orzechy, pestki i inne nasiona oleiste, nieoczyszczone ziarna zbóż oraz nasiona roślin strączkowych.

A witamina D? nie zapominamy!

Ogromną rolę w bezsenności odgrywa witamina D. W badaniach wykazano, że niski poziom witaminy D w organizmie jest ściśle związany z zaburzeniami snu, przede wszystkim możesz mieć trudności z zasypianiem i mieć płytki sen. Ryby morskie to najlepsze źródło witaminy D  np. śledź, makrela, dorsz, łosoś, węgorz.

Najlepiej jedz je gotowane, pieczone albo duszone, smażenie niszczy bowiem witaminę D. Niewielkie ilości tej witaminy zawierają również:

jajka,

pełne mleko i produkty mleczne,

oleje roślinne,

wątroba, sery dojrzewające.

Mało kto bada sobie poziom tej witaminy (zwykłe pobranie krwi) ale wyniki mogą szokować. Jeden z moich znajomych zwierzał mi się że wobec złego samopoczucia nasza rozmowa zmobilizowała go żeby ten element sprawdzić. Wynik był szokujący: witamina D w ilości wielokrotnie niższej niż dolna wartość dopuszczalna. W takiej sytuacji potrzebna była pilna suplementacja bo nie dałby rady zjeść całego wieloryba żeby te braki wyrównać.

I na koniec witamina B12

Nie bez znaczenia jest również witamina B12. Niektóre badania wykazały, że niski poziom tej witaminy pogarsza jakość snu chociaż tutaj zdania są podzielone. Jednak bez wątpienia witamina ta w ma wpływ na twój układ nerwowy i jej niedobory są ściśle związane z depresją i zaburzeniami nastroju. Witaminę B12 znajdziesz głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, tj. mięsie, rybach, mleku, jajach, serach, wędlinach. Najwięcej witaminy B12 jest w szczupaku oraz nerkach i wątrobie.

Oczywiście jeszcze ilości jedzenia. Ważne jest o co jesz ale także ważne jest ile jesz, zwłaszcza przed snem.

Zjedz kolację na dwie, trzy godziny przed snem. Bardzo ważne jest, aby twoja kolacja była lekkostrawna. Zatem unikaj przed zaśnięciem posiłków: smażonych, tłustych czy pikantnych. Mogą one wydłużyć twoją fazę zasypiania. Nie kładź się też spać przejedzony. Chociaż burczenie i ssanie w żołądku też nie pomoże ci zasnąć.

Co prawda  samą dietą nie wyleczysz swojej bezsenności , ale wprowadzając kilka zmian w twojej diecie zobaczysz, że poprawi się jakość twojego snu. To nie nastąpi następnego dnia  bo proces regulacji wymaga czasu ale zmieniając złych nawyków nie ruszysz do przodu. Trzymam kciuki!

Przygotuję ci tabelkę w której znajdziesz informacje o zawartości tych cennych składników w popularnych produktach spożywczych.

Zajrzyj także tu:

Sport ! Najlepszy lek na bezsenność bez skutków ubocznych

I bez recepty Większość ludzi nie przywiązuje dużej wagi do aktywności fizycznej, a okazuje się że może ona być pomocna w walce z  bezsennością. Naukowo udowodniono, że osoby regularnie uprawiające sport lepiej śpią i szybciej zasypiają. Dlaczego tak się dzieje? […]

higiena snu jest bardzo ważna

Higiena snu – 18 patentów

Higiena snu krok po kroku… Popracuj nad higieną snu! Pewnie wiele razy słyszałeś te słowa od twojego lekarza. Mnie również mój psychoterapeuta  już na pierwszej wizycie oznajmił, że mam w pierwszej kolejności zadbać o higienę snu. Poniżej wyjaśnie ci co się […]

sen starszych

Dlaczego starsi ludzie  źle sypiają?

Masz skończone 50 lat? A może więcej? Widzisz, że coraz częściej kładziesz się do łóżka i godzin  patrzysz w sufit. Czekasz aż wreszcie  sen nadejdzie nad ranem? Masz wrażenie, że wraz z wiekiem twój sen skrócił się i nie jest […]

Aromaterapia – najprzyjemniejszy sposób na bezsenność!

Zanim sięgniesz po pigułki spróbuj… zapachów! Aromaterapia oznacza terapię zapachami, które przywracają równowagę naszego ciała i umysłu.  Zapachy docierając do odpowiednich  ośrodków w mózgu wpływają  na nasze emocje. Odpowiednio dobierając zapachy możemy poprawić nasze samopoczucie czy nastrój. Dzięki zapachom jesteśmy pogodniejsi, […]

Leczenie bezsenności igłami!

Brzmi strasznie prawda? Ta metoda leczenia nazywana akupunkturą wywodzi się ze starożytnej medycyny chińskiej. Większość z nas posiada znikomą wiedzę na temat tej metody leczenia. Wiemy zwykle tyle, że polega na wbijaniu igieł w ciało pacjenta. Ale po co właściwie […]

Tęczowa sypialnia – spróbujesz?

Czy wiesz, że kolor twojej sypialni może mieć wpływ na to jak śpisz? Metodę oddziaływania  kolorami nazywamy chromoterapią lub koloroterapią. Chromoterapia polega na naświetlaniu ciała światłem o różnych barwach. Chromoterapia nie jest uznawana przez medycynę za metodę leczenia chociaż wpływ […]

Dlaczego śpimy?

Książka „Dlaczego śpimy . Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” to międzynarodowy bestseller. Autor książki Matthew Walker to brytyjski naukowiec, profesor psychologii i neurobiologii wykładający na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, od 20 lat zajmuje się snem i jego wpływem na […]

„Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym”

Autor książki „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” profesor Satchin Panda to pochodzący z Indii amerykański naukowiec. Jest wybitnym na skalę światową chronobiologiem. Swoją karierę zawodową poświęcił badaniom nad rytmem okołodobowym choć początkowo kształcił się w […]

„Pokonaj bezsenność w 6 krokach”

Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną Autorki książki Małgorzata Fornal-Pawłowska oraz Ewa Walacik-Ufnal to wybitne specjalistki od zaburzeń snu. Posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu osób borykających się z bezsennością. Jak dla mnie jest to jedna z najciekawszych pozycji […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *