Kategorie
Terapia bezlekowa

W piżamie czy bez?

Jeśli nie chcesz mojej zguby

Nago pozwól spać mi luby!

Tak mogłaby powiedzieć Klara Raptusiewiczówna w „Zemście” Aleksandra Fredry gdyby wiedziała jakie to przynosi korzyści ale była cnotliwą panienką i zgodnie z ówczesną modą miała koszulę nocną szczelnie okrywającą każdy skrawek ciała.

Czy warto tak się zakrywać?

Tak! Zrezygnuj z piżamy!

Naukowcy są co do tego zgodni, że wyjdzie ci to na zdrowie.

Liczne badania lekarzy i naukowców potwierdzają, że spanie nago przynosi liczne korzyści.

Temperatura ciała odgrywa kluczową rolą w zasypianiu i utrzymaniu snu.

Piżama powoduje, że termoregulacja organizmu jest nieco zakłócona. Natomiast spanie nago pomaga twemu ciału utrzymać odpowiednią temperaturę w nocy.

Jeśli jest nam za gorąco wzrasta produkcja hormonu stresu, kortyzolu. Śpiąc nago unikniesz przegrzania i zachowasz optymalny poziom kortyzolu co jest niezmiernie ważne ponieważ nieprawidłowe funkcjonowanie kortyzolu powoduje nie tylko stres i niepokój, ale i zwiększenie stężenia glukozy we krwi jak również przyrost masy ciała.

Spanie nago pomoże ci zrzucić wagę nie tylko obniżając poziom kortyzolu, ale również w inny sposób: otóż niższa temperatura przyspiesza metabolizm i możesz dzięki temu szybciej spalać kalorie.

Ponadto wychładzanie się ciała w nocy zwiększa ilość hormonu wzrostu i melatoniny które wpływają na skórę przeciwstarzeniowo. Kiedy śpisz w ubraniu pocisz się i przegrzewasz, a zatem nie uwalnia się hormon wzrostu i melatoniny a ty szybciej się starzejesz.

Podczas kontaktu z nagą skórą partnera wydziela się hormon miłości oksytocyna, która powoduje przypływ ciepłych emocji i uczucia przywiązania Co ułatwia tworzenie się relacji uczuciowych między partnerami. Gdy czujemy nagą skórę partnera częściej się przytulamy, nagość wręcz zachęca do pieszczot a zatem śpiąc nago częściej inicjujemy seks. A jak wiadomo orgazm to najlepszy środek nasenny.

Ponadto jest to łatwy sposób na wentylację pochwy. Kiedy śpimy nago nasza skóra może spokojnie oddychać. W piżamie  ciało poci się bardziej co stwarza warunki do rozwoju infekcji bakteryjnych.

Śpiąc nago zapobiegasz rozwojowi bakterii i masz mniejsze ryzyko że rozwinie się u ciebie grzybica w okolicach intymnych.

A teraz coś dla was panowie!

Spanie nago pozytywnie wpływa na waszą płodność.

Polepszy się jakość waszej spermy. Przegrzanie narządów płciowych fatalnie wpływa na jakość waszego nasienia, które powinno być utrzymywane w temperaturze nieco poniżej temperatury ciała.

Ja osobiście jestem fanką spania na golasa chociaż nie do końca ponieważ nie wyobrażam sobie spania bez stanika co raczej nie jest wskazane. W piersiach znajdują się węzły chłonne odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu z toksyn. Zakładany na całą noc uciskający stanik powoduje, że węzły chłonne nie funkcjonują prawidłowo, co może powodować powstawanie torbieli a nawet guzów w piersiach.

Ze względu na spore rozmiary piersi ja osobiście zakładam biustonosz, ale żeby ograniczyć zło staram się wybierać staniki przeznaczone do spania, wykonane z umożliwiającej oddychanie bawełny i pozbawione fiszbin.

Rezygnując z piżamy zaoszczędzisz pieniądze, będzie mniej prania, mniej suszenia, mniej prasowania a zatem i więcej wolnego czasu. Widzisz ile dobrego może zdziałać sypianie bez bielizny?

Nago sypiała podobno ikona seksapilu Marilyn Monroe otulona jedynie w zapach swoich ulubionych perfum Chanel No.5

Mimo że spanie nago ma wiele zalet istnieją sytuacje, w których odradzałabym ci zrzucanie piżamy w nocy. Między innymi w przypadku :

– gdy cierpisz na alergię czy nadwrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne piżama może uchronić cię przed czynnikami drażniącymi skórę.

– w hotelu w którym nie znasz pochodzenia pościeli

– jeśli lunatykujesz i masz współlokatorów to radziłabym ci wskoczyć w piżamkę

– jeśli w twojej sypialni jest wyjątkowo zimno

– podczas przeziębienia, gdy masz gorączkę bawełniana piżama pomoże wchłonąć nadmierną nadmierną ilość potu.

I pamiętaj: większe spalanie kalorii przy spaniu nago nie oznacza że możesz się bezkarnie objadać słodyczami i czipsami.  Takie spanie wspomaga a nie zastępuje zdrowego odżywiania!

Zajrzyj także tu:

Sport ! Najlepszy lek na bezsenność bez skutków ubocznych

I bez recepty Większość ludzi nie przywiązuje dużej wagi do aktywności fizycznej, a okazuje się że może ona być pomocna w walce z  bezsennością. Naukowo udowodniono, że osoby regularnie uprawiające sport lepiej śpią i szybciej zasypiają. Dlaczego tak się dzieje? […]

Aromaterapia – najprzyjemniejszy sposób na bezsenność!

Zanim sięgniesz po pigułki spróbuj… zapachów! Aromaterapia oznacza terapię zapachami, które przywracają równowagę naszego ciała i umysłu.  Zapachy docierając do odpowiednich  ośrodków w mózgu wpływają  na nasze emocje. Odpowiednio dobierając zapachy możemy poprawić nasze samopoczucie czy nastrój. Dzięki zapachom jesteśmy pogodniejsi, […]

Leczenie bezsenności igłami!

Brzmi strasznie prawda? Ta metoda leczenia nazywana akupunkturą wywodzi się ze starożytnej medycyny chińskiej. Większość z nas posiada znikomą wiedzę na temat tej metody leczenia. Wiemy zwykle tyle, że polega na wbijaniu igieł w ciało pacjenta. Ale po co właściwie […]

Tęczowa sypialnia – spróbujesz?

Czy wiesz, że kolor twojej sypialni może mieć wpływ na to jak śpisz? Metodę oddziaływania  kolorami nazywamy chromoterapią lub koloroterapią. Chromoterapia polega na naświetlaniu ciała światłem o różnych barwach. Chromoterapia nie jest uznawana przez medycynę za metodę leczenia chociaż wpływ […]

Dlaczego śpimy?

Książka „Dlaczego śpimy . Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” to międzynarodowy bestseller. Autor książki Matthew Walker to brytyjski naukowiec, profesor psychologii i neurobiologii wykładający na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, od 20 lat zajmuje się snem i jego wpływem na […]

„Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym”

Autor książki „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” profesor Satchin Panda to pochodzący z Indii amerykański naukowiec. Jest wybitnym na skalę światową chronobiologiem. Swoją karierę zawodową poświęcił badaniom nad rytmem okołodobowym choć początkowo kształcił się w […]

„Pokonaj bezsenność w 6 krokach”

Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną Autorki książki Małgorzata Fornal-Pawłowska oraz Ewa Walacik-Ufnal to wybitne specjalistki od zaburzeń snu. Posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu osób borykających się z bezsennością. Jak dla mnie jest to jedna z najciekawszych pozycji […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *