Odkryj moc ziół!
A teraz coś dla miłośników herbatek ziołowych. Ziołowe środki nasenne stosowane są od wieków. Pisał o nich już W. Szekspir w „Otellu”:
Żaden sok z maku, żadna mandragora,
Żaden nasenny syrop tego świata
Nie zda się na nic, nie wróci mu snu
Tak rozkosznego jeszcze wczoraj.
Ziele mandragory stosowano kiedyś jako środek nasenny, ale głównie jako narkotyk i afrodyzjak. Natomiast nasiona maku jak wiadomo to źródło opium z którego powstaje morfina, kodeina i heroina. Opium było stosowane kiedyś jako środek uspokajający.
Ja postaram się przyjrzeć kilku „współczesnym” roślinom, które utulą cię do snu, ale nie tym o właściwościach narkotycznych. Wczesniej zapoznaj się z kilkoma moimi poradami zanim po nie sięgniesz. Preparaty ziołowe są dostępne bez recepty. Liczne badania naukowe dowiodły ich skuteczność. Niektóre ziołowe preparaty uspokajające i nasenne mogą być równie efektywne jak farmakologiczne środki. A ważną informacją jest to, że w przeciwieństwie do większości leków przepisanych na receptę nie uzależniają i nie wywołują skutków ubocznych w postaci senności następnego dnia po zażyciu .
Ale pamiętaj, że każdy lek nawet ziołowy trzeba przyjmować z rozwagą.
W przypadku gdy cierpisz na chorobę przewlekłą i codziennie przyjmujesz na nią leki skonsultuj się ze swoim lekarzem czy dany preparat ziołowy jest dla ciebie bezpieczny i nie wpłynie na działanie leków, które zażywasz. Niektóre związki zawarte w roślinach mogą wchodzić w interakcje z lekami, które przyjmujesz. Mogą np. nasilać ich działanie lub na przykład nadmiernie obniżyć ciśnienie.
Preparaty ziołowe potrafią być też niebezpieczne w innych przypadkach na przykład gdy jesteś w ciąży, karmisz piersią lub gdy masz być poddany operacji chirurgicznej w znieczuleniu ogólnym.
Preparaty ziołowe stosuj w przypadku gdy masz problemy ze snem sporadycznie np. pod wpływem silnego stresu czy nadmiernego napięcia. W takich sytuacjach na pewno pomogą ci się wyciszyć przed pójściem do łóżka.
Jeśli jednak twoje problemy ze snem się przedłużają namawiam cię do tego abyś ustalił przyczynę dlaczego tak się dzieje, a nie zaczynał od zażywania jakichkolwiek leków nasennych nawet ziołowych bo one nie zniwelują problemu, który ma głębsze podłoże.
Koniecznie też stosuj dawki zalecane na opakowaniu, a gdy kupujesz mieszankę ziołową na sen od zielarza koniecznie poproś o pełną listę składników.
Efekt uspokajający i nasenny wymienionych przeze mnie ziół w dużym stopniu zależy od jakości tych ziół np. źle suszone zioła lub źle przechowywane mogą być całkowicie pozbawione właściwości uspokajających czy nasennych.
Zdarza się jednak, że nawet regularne picie odpowiednich mieszanek, nie przynosi rezultatu. W takiej sytuacji, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż problem ten może być objawem choroby. Działanie ziół jest łagodne, ale skuteczne. Warunek to regularność.
Zapraszam na przegląd siedmiu ziół, dzięki którym głęboko i spokojnie zaśniesz – zajrzyj do wpisów.