Kategorie
Farmakoterapia

Ale lipa!

Kochani! Usiądźcie wygodnie i odprężcie się ponieważ lipie poświęcę sporo czasu.

Herbatka lipowa należy do moich ulubionych. Uwielbiam też wąchać kwiaty lipy. Kiedy na przełomie czerwca i lipca lipa kwitnie zachowuję się jak pszczoła: krążę wokół drzew, żeby nasycić się tym cudownym intensywnym zapachem.

W Polsce lipa była zawsze ceniona.

Już renesansowy poeta chwalił to drzewo. Jan Kochanowski pisał o jej zaletach w swojej fraszce „Na lipę”:

Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!

Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,

Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie

Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.

Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,

Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.

Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły

Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.

A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,

Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.

Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie

Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie.

Kochanowski chwali lipę za to że :

– daje ona wytchnienie w cieniu w upalne dni

–  zapewnia ptasie koncerty

– daje miód

– sprowadza ukojenie i słodkie sny

Kochanowski po­rów­nu­je ją do mi­to­lo­gicz­nych drzew z ogro­du He­spe­ryd, któ­re rodziły zło­te jabł­ka.

Powstało wiele wierzeń i mitów związanych z tym drzewem. Wizerunek lipy widnieje też na wielu herbach i flagach. W Polsce nazwa miesiąca lipiec pochodzi od nazwy tego drzewa. Od lipy pochodzi też wiele nazw miejscowości.

Ma ona wiele właściwości zdrowotnych, ale większości z nas herbata z lipy kojarzy się głównie z domowym sposobem leczenia przeziębienia czy grypy. Rzeczywiście lipa zawiera wiele substancji, które uchronią cię przed infekcjami ponieważ działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i napotnie. Napar lipowy stosuje się też i na poprawę trawienia ponieważ wzmaga wydzielanie soków żołądkowych.

Ale musisz też wiedzieć, że lipa działa fantastycznie na rozdrażniony układ nerwowy.

Działa lekko uspokajająco i pomaga zasnąć. Na pewno pomoże ci w napięciu nerwowym czy napadach lęku. Żeby uzyskać silniejszy efekt usypiający możesz ją łączyć z innymi ziołami na sen. Lipę możesz używać postaci naparów, syropów, tabletek, proszków do rozpuszczania. Możesz zrobić też poduszkę zapachową, która ukoi cię do snu .

Na uspokojenie wieczorem pomoże ci także gorąca kąpiel z naparu z kwiatów lipy.

Nie zapomnij o pysznym miodzie lipowym, który ma zbliżone właściwości do kwiatu lipowego. Lipa bardzo łagodnie i mogą ją stosować zarówno dzieci (powyżej pierwszego roku życia) jak również osoby starsze. Nie jest jednak wskazana kobietom w ciąży, chyba że po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Roślina ta działa moczopędnie dlatego jeśli stosujesz lipę pamiętaj o wypijaniu odpowiedniej ilości wody żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Nie mogłam się powstrzymać, żeby nie opisać wam jednej ciekawostki związanej z najstarszą i największą lipą w Polsce, która rosła w okolicach Częstochowy. Niestety została zniszczona przez orkan Ksawery. Ale wiąże się z nią ciekawa historia, która naprawdę mnie rozśmieszyła dlatego ją wam opowiem.

Według miejscowej legendy kora tej lipy miała lecznicze działanie na ból zębów. W okolicy postawiono nawet obraz Apolonii, patronki dentystów i bólu w zębów. Pielgrzymi podążający do Częstochowy na Jasną Górę gryźli to drzewo wierząc, że jej kora uśmierzy ból zębów i poprawi ich uzębienie.

To niewiarygodne, ale w końcu była tak poobgryzana, że trzeba ją było ogrodzić siatką, żeby ją chronić przed zębami turystów.

Pewnie zastanawiasz się skoro lipa jest tak ceniona i ma tyle walorów leczniczych: dlaczego na coś o złej jakości mówimy „lipne” ? Albo dlaczego mówimy „ale lipa” odniesieniu do kiepskiej sytuacji, czy totalnej klapy?

Otóż jest to związane z wartością użytkową drzewa lipowego, które jest drewnem miękkim, łatwo je zniszczyć, zniekształcić i nie nadaje się na przykład do budowy domu. Jednak miękkość ta ma swoje zalety. Jest idealne do rzeźbienia czy wyrobu instrumentów muzycznych.

A zatem to „nie lipa”, ale cała prawda o lipie!

A wy lubicie lipę? Jeśli tak jak ją przyrządzacie? Ja piję ją z imbirem i dodaje miodu. Ułatwia mi zasypianie jednocześnie świetnie rozgrzewa. Mmmm… jakie pyszne! Wypróbuj !

Zajrzyj także tu:

Nieznane właściwości chmielu, które musisz poznać!

Chmiel większości z nas kojarzy się z produkcją piwa. To właśnie chmiel nadaje piwu charakterystyczny posmak goryczki. Ale chmiel ma też długą historię jako roślina wykorzystywana w medycynie gdyż posiada liczne właściwości lecznicze. Wyniki badań prowadzone na zwierzętach wskazują, że […]

Niezłe ziółka !!!

Odkryj moc ziół! A teraz coś dla miłośników herbatek ziołowych. Ziołowe środki nasenne stosowane są od wieków. Pisał o nich już W. Szekspir w „Otellu”:  Żaden sok z maku, żadna mandragora,  Żaden nasenny syrop tego świata  Nie zda się na […]

jaki związek ma melatonina z wampirem

Melatonina – wampirzy hormon…

Nie! Nie będę opowiadać ci o wampirach!  Opowiem tylko o związku chemicznym, melatoninie, hormonie ciemności często nazywanym „hormonem wampirzym” ze względu na fakt, że jego uwalnianie zaczyna wzrastać dopiero po zmroku. Brzmi tajemniczo ale to znowu efekt pracy naszej biologicznej […]

Dlaczego śpimy?

Książka „Dlaczego śpimy . Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” to międzynarodowy bestseller. Autor książki Matthew Walker to brytyjski naukowiec, profesor psychologii i neurobiologii wykładający na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, od 20 lat zajmuje się snem i jego wpływem na […]

„Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym”

Autor książki „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” profesor Satchin Panda to pochodzący z Indii amerykański naukowiec. Jest wybitnym na skalę światową chronobiologiem. Swoją karierę zawodową poświęcił badaniom nad rytmem okołodobowym choć początkowo kształcił się w […]

„Pokonaj bezsenność w 6 krokach”

Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną Autorki książki Małgorzata Fornal-Pawłowska oraz Ewa Walacik-Ufnal to wybitne specjalistki od zaburzeń snu. Posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu osób borykających się z bezsennością. Jak dla mnie jest to jedna z najciekawszych pozycji […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *