Śmierć z powodu bezsenności?
Każdemu z nas zdarzyło się zarwać noc, nawet niejedną.
Ale czy może być aż tak groźnie, aby można było umrzeć z powodu braku snu? Okazuje się, że medycyna zna takie przypadki.
Istnieje choroba o nazwie Śmiertelna Bezsenność Rodzinna w skrócie FFI od ang. Fatal Familial Insomnia. Choroba została po raz pierwszy wykryta w 1979 roku we Włoszech.
Badania wykazały, że przyczyną tej choroby jest nagromadzenie się w mózgu anormalnego, zmutowanego białka zwanego PRIONEM. Powoduje ono zmiany w części mózgu odpowiedzialnej za regulację snu. U chorych nie ma wzorców typowych dla snu. Stwierdza się brak fazy REM. Zanikają też cykle okołodobowe.
Chory znajduje się w ciągłym stanie czuwania i mimo ogromnego zmęczenia nie jest w stanie zasnąć. Jest to choroba dziedziczna. Przekazywana z pokolenia na pokolenie wraz z wadliwym genem. Jeżeli jeden rodzic jest nosicielem mutacji, prawdopodobieństwo wystąpienia objawów tej choroby u dziecka wynosi 50 proc.
Pierwsze objawy choroby pojawiają się nagle z reguły około 40-50 roku życia.
Choroba ma cztery stadia rozwoju:
1) Nasilające się bezsenność z atakami paniki.
2) Pogarszający się stan psychiczny i coraz więcej halucynacji. Osoby chore wyglądają jakby postradały zmysły.
3) Chorzy prawie wcale nie śpią albo mają wyłącznie krótkie epizody płytkiego snu NREM, znaczna utrata wagi.
4) Postępująca demencja, brak kontaktu z rzeczywistością, utrata mowy.
W ostatnim stadium dochodzi do kompletnego wyniszczenia organizmu i w końcu następuje śmierć z wycieńczenia. Zgon zwykle następuje od 7 do 18 miesięcy od wystąpienia objawów choroby.
Jak do tej pory nie wynaleziono leku na tą chorobę. Leczenie wręcz pogarsza stan pacjenta np. podanie leków nasennych wywołuje nagłą śpiączkę.
Jeśli masz problemy ze snem i podejrzewasz, że twoja bezsenność ma podłoże w FFI to postaram się cię uspokoić. Śmiertelna bezsenność rodzinna to ekstremalnie rzadka choroba. Została wykryta u zaledwie 40 rodzin na świecie.
Z kronikarskiego obowiązku dodam, że śmiertelna bezsenność oprócz rodzinnej ma jeszcze odmianę: sporadyczna śmiertelna bezsenność ( SFI sporadic fatal insomnia). Jednak większość literatury na ten temat jest dostępna po angielsku dlatego na potrzeby tego bloga ograniczyłam się do opisania tylko do Śmiertelnej Bezsenności Rodzinnej (FFI).
Chociaż najprawdopodobniej nie grozi ci Śmiertelna Bezsenność Rodzinna, to pamiętaj że śpiąc krócej zwiększasz ryzyko zachorowania na poważne choroby i przedwczesną śmierć. Ale opowiem o tym w innym poście. Jeśli jesteś ciekaw zajrzyj tu jeszcze!