Kategorie
Terapia bezlekowa

Aromaterapia – najprzyjemniejszy sposób na bezsenność!

Zanim sięgniesz po pigułki spróbuj… zapachów!

Aromaterapia oznacza terapię zapachami, które przywracają równowagę naszego ciała i umysłu. 

Zapachy docierając do odpowiednich  ośrodków w mózgu wpływają  na nasze emocje. Odpowiednio dobierając zapachy możemy poprawić nasze samopoczucie czy nastrój. Dzięki zapachom jesteśmy pogodniejsi, wyciszamy się, pomagają nam zasnąć i spać spokojnie. Już w starożytności wykorzystywano relaksacyjne właściwości aromatów. Ponoć Kleopatra sypiała na poduszkach wypełnionych płatkami róż, co miało jej ułatwić zasypianie.

Bezsenność najczęściej jest wynikiem dużego nagromadzenia stresu. Jeśli bezsenność u ciebie spowodowana jest właśnie stresem to warto skorzystać z mocy olejków eterycznych by się rozluźnić i wyciszyć.

Zastanawiasz się czy to prawda? Zrób eksperyment: posiedź sobie chwilę pod krzewem bzu lub jaśminu, a potem przy garnku z ciepłym octem. Ciekawe co cię zrelaksuje? To żart, nie wdychaj octu! Ale możesz sobie wyobrazić różnicę.

Olejki eteryczne znajdują się w komórkach roślin. Pozyskiwane są przez destylację i ekstrakcję z różnych części roślin i kwiatów. Olejki są stosowane w ziołolecznictwie i w perfumiarstwie. Wpływają na tę część układu nerwowego, która kontroluje funkcje odpowiedzialne za odpoczynek, relaks i sen.

Jest kilka sposobów użycia olejków eterycznych. Możesz je  wprowadzić do organizmu przez :

– drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje)

Możesz np. dodać olejku eterycznego do nawilżacza powietrza lub użyć kominka do aromaterapii.

Działanie kominka jest proste – płomień świecący podgrzewa od dołu miseczkę z olejkiem zapachowym, który delikatnie parujący wdychamy.

Możesz też robić inhalacje z wykorzystaniem olejków.

– przez skórę (masaż, kąpiel, kompres, kosmetyki)

Możesz dodać kilka kropli do wieczornej kąpieli, przygotować zapachowy kompres czy też skropić olejkiem poduszkę.

Królową wśród olejków ułatwiających zasypianie jest oczywiście  lawenda. Podobno wąchanie lawendy jest równie skuteczne jak zażywanie środków nasennych. 

Oprócz lawendy do  zapachów  działających nasennie i odprężająco należą:

Bergamotka 

Gorzka pomarańcza

Melisa

Rumianek

Jaśmin

Drzewo różane

Drzewo sandałowe

Rozmaryn

Neroli

Ylang-Ylang 

Spróbuj różnych, zobacz który na ciebie najlepiej podziała. Niektóre osoby uspokajają się w obecności zapachów kojarzących się z dzieciństwem, z domem, z jaśminem u babci, z rumiankiem w ogrodzie. Tu trzeba próbować, nie ma jednej recepty, ale odpowiednio dobrane zapachy potrafią naprawdę zdziałać  cuda. Są na pewno  przyjemniejszym lekarstwem niż łykanie tabletek.

Seansu aromaterapeutycznego nie musisz przeprowadzać w centrum Spa czy gabinecie kosmetycznym, możesz doskonale  przeprowadzić go w zaciszu domowym jako wieczorny rytuał, który cię wyciszy, uspokoi i przygotuje do snu.

Warto podkreślić, że wartościowe są tylko esencje  naturalne, to znaczy czyste olejki eteryczne otrzymywane z roślin. 

Przed ich zastosowaniem  warto zrobić próbę uczuleniową, aplikując kroplę np. na wewnętrznej stronie nadgarstka i obserwować skórę przez dobę, by sprawdzić, czy olejek nie podrażnia lub nie uczula.

Efekt terapeutyczny zapachów  jest potwierdzony licznymi badaniami naukowymi, ale jak to się dokładnie dzieje, że niektóre wonie ułatwiają zasypianie i gwarantują nieprzerwany sen wciąż nie zostało jeszcze wyjaśnione. 

Zajrzyj także tu:

Leczenie bezsenności igłami!

Brzmi strasznie prawda? Ta metoda leczenia nazywana akupunkturą wywodzi się ze starożytnej medycyny chińskiej. Większość z nas posiada znikomą wiedzę na temat tej metody leczenia. Wiemy zwykle tyle, że polega na wbijaniu igieł w ciało pacjenta. Ale po co właściwie […]

Tęczowa sypialnia – spróbujesz?

Czy wiesz, że kolor twojej sypialni może mieć wpływ na to jak śpisz? Metodę oddziaływania  kolorami nazywamy chromoterapią lub koloroterapią. Chromoterapia polega na naświetlaniu ciała światłem o różnych barwach. Chromoterapia nie jest uznawana przez medycynę za metodę leczenia chociaż wpływ […]

Sport ! Najlepszy lek na bezsenność bez skutków ubocznych

I bez recepty Większość ludzi nie przywiązuje dużej wagi do aktywności fizycznej, a okazuje się że może ona być pomocna w walce z  bezsennością. Naukowo udowodniono, że osoby regularnie uprawiające sport lepiej śpią i szybciej zasypiają. Dlaczego tak się dzieje? […]

Dlaczego śpimy?

Książka „Dlaczego śpimy . Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” to międzynarodowy bestseller. Autor książki Matthew Walker to brytyjski naukowiec, profesor psychologii i neurobiologii wykładający na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, od 20 lat zajmuje się snem i jego wpływem na […]

„Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym”

Autor książki „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” profesor Satchin Panda to pochodzący z Indii amerykański naukowiec. Jest wybitnym na skalę światową chronobiologiem. Swoją karierę zawodową poświęcił badaniom nad rytmem okołodobowym choć początkowo kształcił się w […]

„Pokonaj bezsenność w 6 krokach”

Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną Autorki książki Małgorzata Fornal-Pawłowska oraz Ewa Walacik-Ufnal to wybitne specjalistki od zaburzeń snu. Posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu osób borykających się z bezsennością. Jak dla mnie jest to jedna z najciekawszych pozycji […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *