Zanim sięgniesz po pigułki spróbuj… zapachów!
Aromaterapia oznacza terapię zapachami, które przywracają równowagę naszego ciała i umysłu.
Zapachy docierając do odpowiednich ośrodków w mózgu wpływają na nasze emocje. Odpowiednio dobierając zapachy możemy poprawić nasze samopoczucie czy nastrój. Dzięki zapachom jesteśmy pogodniejsi, wyciszamy się, pomagają nam zasnąć i spać spokojnie. Już w starożytności wykorzystywano relaksacyjne właściwości aromatów. Ponoć Kleopatra sypiała na poduszkach wypełnionych płatkami róż, co miało jej ułatwić zasypianie.
Bezsenność najczęściej jest wynikiem dużego nagromadzenia stresu. Jeśli bezsenność u ciebie spowodowana jest właśnie stresem to warto skorzystać z mocy olejków eterycznych by się rozluźnić i wyciszyć.
Zastanawiasz się czy to prawda? Zrób eksperyment: posiedź sobie chwilę pod krzewem bzu lub jaśminu, a potem przy garnku z ciepłym octem. Ciekawe co cię zrelaksuje? To żart, nie wdychaj octu! Ale możesz sobie wyobrazić różnicę.
Olejki eteryczne znajdują się w komórkach roślin. Pozyskiwane są przez destylację i ekstrakcję z różnych części roślin i kwiatów. Olejki są stosowane w ziołolecznictwie i w perfumiarstwie. Wpływają na tę część układu nerwowego, która kontroluje funkcje odpowiedzialne za odpoczynek, relaks i sen.
Jest kilka sposobów użycia olejków eterycznych. Możesz je wprowadzić do organizmu przez :
– drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje)
Możesz np. dodać olejku eterycznego do nawilżacza powietrza lub użyć kominka do aromaterapii.
Działanie kominka jest proste – płomień świecący podgrzewa od dołu miseczkę z olejkiem zapachowym, który delikatnie parujący wdychamy.
Możesz też robić inhalacje z wykorzystaniem olejków.
– przez skórę (masaż, kąpiel, kompres, kosmetyki)
Możesz dodać kilka kropli do wieczornej kąpieli, przygotować zapachowy kompres czy też skropić olejkiem poduszkę.
Królową wśród olejków ułatwiających zasypianie jest oczywiście lawenda. Podobno wąchanie lawendy jest równie skuteczne jak zażywanie środków nasennych.
Oprócz lawendy do zapachów działających nasennie i odprężająco należą:
Bergamotka
Gorzka pomarańcza
Melisa
Rumianek
Jaśmin
Drzewo różane
Drzewo sandałowe
Rozmaryn
Neroli
Ylang-Ylang
Spróbuj różnych, zobacz który na ciebie najlepiej podziała. Niektóre osoby uspokajają się w obecności zapachów kojarzących się z dzieciństwem, z domem, z jaśminem u babci, z rumiankiem w ogrodzie. Tu trzeba próbować, nie ma jednej recepty, ale odpowiednio dobrane zapachy potrafią naprawdę zdziałać cuda. Są na pewno przyjemniejszym lekarstwem niż łykanie tabletek.
Seansu aromaterapeutycznego nie musisz przeprowadzać w centrum Spa czy gabinecie kosmetycznym, możesz doskonale przeprowadzić go w zaciszu domowym jako wieczorny rytuał, który cię wyciszy, uspokoi i przygotuje do snu.
Warto podkreślić, że wartościowe są tylko esencje naturalne, to znaczy czyste olejki eteryczne otrzymywane z roślin.
Przed ich zastosowaniem warto zrobić próbę uczuleniową, aplikując kroplę np. na wewnętrznej stronie nadgarstka i obserwować skórę przez dobę, by sprawdzić, czy olejek nie podrażnia lub nie uczula.
Efekt terapeutyczny zapachów jest potwierdzony licznymi badaniami naukowymi, ale jak to się dokładnie dzieje, że niektóre wonie ułatwiają zasypianie i gwarantują nieprzerwany sen wciąż nie zostało jeszcze wyjaśnione.