Kategorie
Ciekawostki

Co wspólnego ma pies Pawłowa z twoim łóżkiem?

W łóżku spędzamy 1/3 naszego życia.

Wygodne łóżko to podstawa zdrowego snu. Ale zdarza nam się oprócz spania robić w nim różne inne rzeczy. No bo komu nie przytrafiło się czasem czytać w łóżku książkę, pracować, jeść, przeglądać smartfona czy oglądać seriale?

Podobno w łóżku właśnie powstały niektóre z najwybitniejszych dzieł literatury i muzyki. W łóżku tworzyli Cyceron, Horacy, Marc Twain, Winston Churchill, Puccini, Rossini.

Pomimo, że zdarzało się to robić największym odradzam ci stosowanie tej metody. Łóżko powinno jednoznacznie kojarzyć ci się głównie ze spaniem! No chyba, że jeszcze z inną wielką przyjemnością we dwoje.

Musisz nauczyć się oddzielać czuwanie od spania. Spędzanie w łóżku dużej ilości czasu sprawia, że przestaje się ono kojarzyć ze snem. Organizm bardzo łatwo przyzwyczaja się do sennej rutyny. Żeby bardziej ci to uzmysłowić jak to działa wykorzystajmy wiedzę o odruchach warunkowych.

Pewnie słyszałeś o słynnym eksperymencie Iwana Pawłowa za który dostał zresztą nagrodę Nobla.

Psy uczestniczące w jego eksperymencie zaczynały się ślinić zanim podano im pokarm. Potem Pawłow przed podaniem psom pokarmu dzwonił dzwonkiem. Okazało się, że po wielu próbach już na sam dźwięk dzwonka psy wydzielały slinę, chociaż przed eksperymentem dzwonek nie wywoływał u psów reakcji ślinienia.

Spytasz: co ma piernik do wiatraka? Jaki związek ma moje łóżko z psami Pawłowa?

Otóż Pawłow odkrył proces uczenie się na zasadzie skojarzenia. Psy Pawłowa po kilku próbach nauczyły się kojarzyć dźwięk dzwonka z jedzeniem. Podobnie ty w analogiczny sposób na widok łóżka jak na sygnał dźwiękowy psów Pawłowa będziesz senny gdy zobaczysz łóżko. Jeśli będziesz w nim tylko sypiał.

Jeśli zwykle w łóżku pracujesz, czytasz książki, oglądasz telewizję czy wiele innych rzeczy, które nie mają związku ze snem i kiedy potem w końcu kładziesz się do łóżka z zamiarem snu dla twojego organizmu położenie się do łóżka nie jest jednoznacznym sygnałem, że ty chcesz iść spać.

Twój mózg nie wie dokładnie jaką czynność chcesz w tym momencie wykonać: czy chcesz czuwać czy spać? W konsekwencji kładziesz się do łóżka wieczorem i nie możesz zasnąć.

Dlatego jakąkolwiek aktywność poza snem i seksem wykonuj poza łóżkiem.

Jeśli masz mało miejsca na wydzielenie sypialni bo np. twoja sypialnia jest też twoim miejscem pracy możesz chociaż zmienić scenerię . To znaczy na czas czuwania przykryj łóżko czy złóż kanapę, a na noc rozłóż i pościel prześcieradło .

Kiedy położysz się do łóżka i nie będziesz mógł zasnąć przez około 15, 20 minut wstań, przejdź do innego pokoju, zajmij się czymś innym i wróć do łóżka jak poczujesz się senny. Leżenie w łóżku jeszcze pogarsza sprawę. Odniesiesz odwrotny skutek od zamierzonego. W końcu łóżko będzie ci się kojarzyło z bezsennością, a nie z czymś przyjemnym. Już samo położenie się do łóżka wywoła rozbudzenie i czujność. Stanie się bodźcem, który będzie wywoływał staranie się o sen, a nie senność.

Na wiele naszych zachowań mają wpływ nawyki. I tak jak Pawłow nauczył psy wydzielać ślinę na dźwięk dzwonka ty naucz swój mózg i ciało, żeby na widok łóżka dostawały sygnał: „pora spać”.

Zajrzyj także tu:

Jedna czy dwie sypialnie?

Czy powinno się spać we dwoje? Wyniki badań pokazują wyraźnie, że jesli kobieta i mężczyzna  śpią razem to wzajemnie  wpływają na swoją fizjologię snu.  Dzielenie łóżka z partnerem ma swoje wady i zalety. Powoduje, że pary   mniej czasu spędzają  […]

Czy wiesz, że zdarza ci się spać jak krokodyl?

Nie, nie, nie chodzi mi o to, że podczas snu rośnie ci  paszcza, ogon czy łuski na skórze! Chodzi mi o wyjątkową zdolność krokodyli podczas snu wolnofalowego: jedna ich półkula mózgu zapada w sen, a druga czuwa i obserwuje. Taki […]

Przełomowa metoda używania budzika!

Nastaw budzik….na sen! Sen nie pojawia się wraz z zamknięciem powiek. Po długim dniu powinna nastąpić faza wyciszenia . Jeśli cały twój dzień przypomina szybką jazdę samochodem to niemożliwe jest nagłe włączenie biegu wstecznego. Musisz wcześniej zwolnić. Tak samo jest […]

Dlaczego śpimy?

Książka „Dlaczego śpimy . Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” to międzynarodowy bestseller. Autor książki Matthew Walker to brytyjski naukowiec, profesor psychologii i neurobiologii wykładający na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, od 20 lat zajmuje się snem i jego wpływem na […]

„Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym”

Autor książki „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” profesor Satchin Panda to pochodzący z Indii amerykański naukowiec. Jest wybitnym na skalę światową chronobiologiem. Swoją karierę zawodową poświęcił badaniom nad rytmem okołodobowym choć początkowo kształcił się w […]

„Pokonaj bezsenność w 6 krokach”

Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną Autorki książki Małgorzata Fornal-Pawłowska oraz Ewa Walacik-Ufnal to wybitne specjalistki od zaburzeń snu. Posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu osób borykających się z bezsennością. Jak dla mnie jest to jedna z najciekawszych pozycji […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *