Kategorie
Zaburzenia snu

Dlaczego starsi ludzie  źle sypiają?

Masz skończone 50 lat? A może więcej?

Widzisz, że coraz częściej kładziesz się do łóżka i godzin  patrzysz w sufit. Czekasz aż wreszcie  sen nadejdzie nad ranem?

Masz wrażenie, że wraz z wiekiem twój sen skrócił się i nie jest już tak głęboki i regenerujący jak kiedyś?

Zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje?

Jednym z czynników wpływających na bezsenność osób starszych to rezygnacja z aktywności fizycznej.

Często zmiana trybu życia, rytmu dnia np. po przejściu na emeryturę powoduje, że przestajemy  być aktywni fizycznie, a to właśnie aktywność fizyczna w ciągu dnia sprawi, że wieczorem poczujesz się odprężony i lepiej zaśniesz, zwiększysz ilość snu głębokiego,  odpowiadającego za regenerację organizmu.

Czasem nawet jeszcze długo przed emeryturą, ze względu na różne dolegliwości ograniczasz wysiłek: bolą kolana więc nie wbiegasz na piętro, szybka zadyszka? Więc chodzisz powoli. Ból w stawie biodrowym? Ograniczasz spacery itd.

Co do intensywności  ćwiczeń to nie musisz od razu „pakować” na siłowni, ale wystarczy, że regularnie będziesz gimnastykować się w domu, choćby najprostsze ćwiczenia  lub po prostu chodzić na spacery. Aby dobrze spać trzeba się choć trochę zmęczyć się fizycznie. 

Początkowo trzeba się zmusić, potem wejdzie to w nawyk. Znam osoby po siedemdziesiątce, które potrafią codziennie zrobić co najmniej 5 km na nogach.

Jaki może być  inny powód twojej bezsenności w tym wieku ?

Czy często zdarza ci się robić sobie drzemkę w ciągu dnia?

Jeśli twoja drzemka trwa około 15-20 minut to nie ma większego problemu. Jeśli śpisz dłużej, to nie nazywajmy już tego drzemką. Wchodzimy wówczas w głębsze fazy snu i tym samym zabieramy sobie sen głęboki z nocy, a twoja potrzeba snu przesuwa się na późniejsze godziny. 

Inny powód twoich kłopotów ze snem to przewlekłe choroby: cukrzyca, bóle stawów i kręgosłupa, problemy z pęcherzem moczowym, choroby serca, układu oddechowego czy pokarmowego.

Moja mama np. cierpiała na przewlekłą bezsenność z powodu silnego bólu stawów ponieważ chorowała na reumatoidalne zapalenie stawów.

U cho­rych na reu­ma­to­idal­ne za­pa­le­nie sta­wów występuje płyt­ki sen z licz­ny­mi wybudzeniami.

Często zdarza  się, że choroba, która zapoczątkowała problemy ze snem  została wyeliminowana, a nadal dobrze nie śpisz bo utrwaliły ci się złe nawyki wokół snu.

Dlatego ważne jest byś wcześnie odkrył zależność twojej bezsenności od choroby, która ci doskwiera zanim sięgniesz po silne leki na zasypianie, które uzależnią cię i tym samym osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego. Pigułka nasenna powinna być ostatecznością gdyż są to leki stworzone dla ludzi z bezsennością krótkotrwałą ponadto zwalczają wyłącznie  objawy problemu, a nie przyczynę. 

System nerwowy osób starszych jest szczególnie  wrażliwy na działanie  środków farmakologicznych i ich skutki uboczne pojawiają się nawet przy niewielkich dawkach.

Jeśli cierpisz na jakąś przewlekłą chorobę, a chciałbyś pozostać aktywny fizycznie udaj się do lekarza specjalisty, który oceni i da ci wytyczne jaki sport uprawiać.

A co z melatoniną? 

Kolejna ewentualna przyczyna zaburzeń snu osób starszych to fakt, że z wiekiem produkcja melatoniny (czyli hormonu, który pomaga nam zasnąć, a później utrzymać ten stan) zmniejsza się. Najwięcej tego hormonu wydziela się w nocy między 5 a 10 rokiem życia, a w okresie przekwitania obserwuje się znaczący spadek jej wydzielania. Najbardziej spada po 65 roku życia i to spada, niezależnie od porcji światła w cyklu dobowym. Dlatego często suplementacja melatoniną to skuteczny sposób walki z bezsennością u osób starszych. Ale zanim sięgniesz po suplementy dobrze przeanalizuj czy nie ma innych powodów twoich zmartwień.

 A może twój sen zaburzają  lekarstwa, które przyjmujesz z powodu innych chorób? Na przykład w ten sposób działają niektóre leki stosowane w chorobach płuc, oskrzeli, nadciśnieniu tętniczym czy sterydy.

Warto to zweryfikować. Omów ze swoim lekarzem czy któryś z leków, które przyjmujesz nie wpływa negatywnie  na  sen.

Wraz z wiekiem obniża się też próg wrażliwości podczas snu co nasila skłonność  do wybudzeń. Śpiące w tej samej sypialni zwierzęta  lub chrapiący i zmieniający pozycję partner mogą zakłócać sen. Dlatego zadbaj o odpowiednie warunki do spania. 

Najlepiej jeśli będziesz stosować wszystkie zasady higieny snu (znajdziesz na moim blogu cały post poświęcony higienie snu).

Jeśli to możliwe  nie kładź się  zbyt wcześnie  spać. Najczęściej  seniorzy przekonani, że muszą spać dłużej kładą się wcześniej do łóżka, ale nie mogą zasnąć i to tylko pogłębia ich problem ze snem. Gdy  położysz się po 22:00 masz większe szanse na odpoczynek w nocy.

Zmniejsz czas spędzany w łóżku i kładź się do łóżka tylko jeśli jesteś senny. 

Zajrzyj także tu:
higiena snu jest bardzo ważna

Higiena snu – 18 patentów

Higiena snu krok po kroku… Popracuj nad higieną snu! Pewnie wiele razy słyszałeś te słowa od twojego lekarza. Mnie również mój psychoterapeuta  już na pierwszej wizycie oznajmił, że mam w pierwszej kolejności zadbać o higienę snu. Poniżej wyjaśnie ci co się […]

Praca w nocy – świat do góry nogami!

Jak żyć bez nocnych aptek, barów, stacji benzynowych, szpitali czy produkcji prądu? Są takie firmy i instytucje, które muszą pracować w sposób ciągły, 24/24, co w konsekwencji sprawia że  pracownicy także muszą się do tego dostosować  i nie można się […]

glukometr do badania poziomu cukru, cukrzyca

Sen a cukrzyca – co je łączy?

Bałam się tego tematu. Wiesz czemu? Po pierwsze to czysta biochemia, nasza biochemiczna fabryka w organizmie i trudno to prosto opisać. Po drugie mój cukier też jest na granicy przyzwoitości i czuję, że cukrzyca czai się gdzieś za rogiem. No […]

śmiertelna bezsenność

FFI – Zabójczy brak snu!

Śmierć z powodu bezsenności? Każdemu z nas zdarzyło się zarwać noc, nawet niejedną. Ale czy może być aż tak groźnie, aby  można było umrzeć z powodu braku snu? Okazuje się, że medycyna zna takie przypadki. Istnieje  choroba  o nazwie Śmiertelna […]

bezsenność subiektywna lub paradoksalna

Nie śpię od kilku dni…

Nie zmrużyłam oka całą noc… Nie śpię od kilku dni… Ile razy zdarzało ci się wypowiedzieć te słowa? Pocieszę cię choć prawdopodobnie ta wiadomość  będzie dla ciebie szokiem:  ŚPISZ DŁUŻEJ NIŻ CI SIĘ WYDAJE! Cierpiącym na bezsenność często wydaje się, […]

Poczuj swój rytm!

Czy twój zegar tyka prawidłowo? Zdawałoby się, że naszym cyklem dnia i nocy sterują jedynie czynniki zewnętrzne np. wschód i zachód słońca. Ale okazuje się, że wszyscy mamy własny zegar biologiczny, zwany również rytmem okołodobowym. Ten wewnętrzny  zegar działa nawet bez […]

Dlaczego śpimy?

Książka „Dlaczego śpimy . Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” to międzynarodowy bestseller. Autor książki Matthew Walker to brytyjski naukowiec, profesor psychologii i neurobiologii wykładający na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, od 20 lat zajmuje się snem i jego wpływem na […]

„Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym”

Autor książki „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” profesor Satchin Panda to pochodzący z Indii amerykański naukowiec. Jest wybitnym na skalę światową chronobiologiem. Swoją karierę zawodową poświęcił badaniom nad rytmem okołodobowym choć początkowo kształcił się w […]

„Pokonaj bezsenność w 6 krokach”

Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną Autorki książki Małgorzata Fornal-Pawłowska oraz Ewa Walacik-Ufnal to wybitne specjalistki od zaburzeń snu. Posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu osób borykających się z bezsennością. Jak dla mnie jest to jedna z najciekawszych pozycji […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *