Kategorie
Sen

Jaką pozycję w łóżku lubisz najbardziej?

Nie pytam Cię o sex, tylko o zasypianie!

Na plecach, na boku, z głową skierowaną do poduszki… wszyscy mamy swoją ulubioną pozycję snu .

Czasem jednak budzimy się z bólem i czujemy się znacznie gorzej, niż przed zaśnięciem. Bezskutecznie szukamy wszędzie przyczyn naszych problemów ze snem, rzadko zdając sobie sprawę, że pozycja, w jakiej śpimy ma niebagatelny wpływ na jakość naszego snu oraz na stan naszego zdrowia i samopoczucia po przebudzeniu.

Nieprawidłowa pozycja snu może powodować np. bóle kręgosłupa, bóle szyi, bóle karku, problemy żołądkowe, koszmary senne, niedotlenienie, a nawet przedwczesne zmarszczki.

Należy wiedzieć jaką pozycję do spania wybrać i która jest dla ciebie najzdrowsza szczególnie dlatego, że w czasie snu ciało jest ułożone w tej samej pozycji czasem przez kilka godzin .

Łatwo powiedzieć! Przecież nie kontrolujemy naszych pozycji w trakcie snu zwłaszcza jak mamy skłonność do wędrowania po łóżku. Ale możemy kontrolować naszą pozycje startową, zasypiania i właśnie od tego trzeba zacząć. Zobacz zatem jakie są skutki różnych pozycji snu.

 Spanie na plecach.

Pozwala ona na zrelaksowanie wszystkich mięśni kręgosłupa i karku ponieważ ułożone są w naturalnej pozycji i nie są uciskane. Jednak w tej pozycji może być niewygodnie osobom, które mają zaawansowane skrzywienie dolnego odcinka kręgosłupa. Pozycja na wznak jest niebezpieczna dla osób, które mają zaburzenia oddychania w czasie snu.

Narażają się na zwiększone ryzyko wystąpienia bezdechu sennego podczas którego dochodzi nawet do kilku sekundowych przerw w oddychaniu. Jeśli zdiagnozowano u ciebie tę przypadłość to zdecydowanie powinieneś unikać spania na plecach.

Spanie na boku.

Jest to pozycja korzystna dla osób z obturacyjnym bezdechem sennym, osób chrapiących oraz dla kobiet w zaawansowanej ciąży. Ułożenie takie kobiet w ciąży poprawia krążenie krwi do łożyska, dzięki czemu dziecko dostaje tlen i substancje odżywcze.

Pozycja na boku pozwala zmniejszyć dolegliwości związane ze zgagą czy refluksem żołądka. Pozycja ta sprzyja zmniejszeniu ilości kwasów żołądkowych, które mogą przedostawać się w górę układu trawiennego. Co do tego na którym boku lepiej spać zdania są podzielone. Spanie na prawym boku powoduje nacisk na wątrobę, na lewym – na serce.

Taka pozycja zapobiega też hemoroidom!

Śpiąc na boku możesz doprowadzić do drętwienia rąk podczas snu, czy nawet całej części ciała na której śpisz co może cię wybudzać ze snu i możesz mieć trudności z ponownym zaśnięciem. Minusem tej pozycji jest w przypadku pań możliwość odkształcenia piersi.

Spanie na brzuchu.

Spanie na brzuchu jest uznawane za najgorszą pozycję podczas snu.

Zacznijmy od kręgosłupa. Nie jest to pozycja odpowiednia dla osób mających problemy z kręgosłupem.

Przede wszystkich powoduje spłaszczenie naturalnej lordozy, co skutkuje bólami w dolnej części pleców. Mięśnie wokół kręgosłupa zamiast odpoczywać są stale napięte. Szyja jest mocno przekręcona w bok i odchylona ku górze dlatego po przespanej nocy na brzuchu możesz mieć bóle głowy i karku.

Gdy śpisz na brzuchu powodujesz też nadmierny ucisk na żołądek. Kwasy żołądkowe są wtedy wypychane w górę układu pokarmowego co może przyczyniać się do powstania zgagi. Kiedy śpisz na brzuchu uciskasz narządy wewnętrzne, a do płuc dociera ograniczona ilość powietrza co powoduje, że oddychanie jest utrudnione. Zbyt mała ilość tlenu dostarczana do organizmu może być przyczyną koszmarów sennych. I w efekcie po przebudzeniu będziesz niewyspany i zmęczony.

Powinni jej też unikać osoby po operacji serca szczególnie bezpośrednio po zabiegu.

Spanie na brzuchu zdecydowanie odradzałabym paniom ponieważ wciskając twarz w poduszkę podczas kilkugodzinnego snu możecie się nabawić przedwczesnych zmarszczek.

Pamiętaj: zdrowy sen zależy także od wyboru pozycji do spania!

 Dlatego jeśli lubisz spać w określonej, ale nie najlepszej  pozycji, to może warto popracować nad wyrobieniem nowych nawyków? Dzięki temu poprawisz jakość swojego snu i poranne przebudzenia przestaną być bolesnym zderzeniem z rzeczywistością.

Na koniec jeszcze słówko do Pań tych bardziej biuściastych: jeśli do nich należysz to raczej śpij tylko na plecach i przemyśl kupno specjalnego stanika do spania.

Zajrzyj także tu:

Poczuj swój rytm!

Czy twój zegar tyka prawidłowo? Zdawałoby się, że naszym cyklem dnia i nocy sterują jedynie czynniki zewnętrzne np. wschód i zachód słońca. Ale okazuje się, że wszyscy mamy własny zegar biologiczny, zwany również rytmem okołodobowym. Ten wewnętrzny  zegar działa nawet bez […]

Jedna czy dwie sypialnie?

Czy powinno się spać we dwoje? Wyniki badań pokazują wyraźnie, że jesli kobieta i mężczyzna  śpią razem to wzajemnie  wpływają na swoją fizjologię snu.  Dzielenie łóżka z partnerem ma swoje wady i zalety. Powoduje, że pary   mniej czasu spędzają  […]

Dlaczego  kobiety częściej cierpią na bezsenność?

Drogie Panie!  Teraz coś specjalnie dla Was! Okazuje się, że częściej niż panowie zmagamy się z bezsennością. Naukowcy mają kilka hipotez wyjaśniających taką sytuację. Podobno główną przyczyną tych różnic jest gospodarka hormonalna zdecydowanie inaczej działająca u obu płci. Za największych […]

Dlaczego śpimy?

Książka „Dlaczego śpimy . Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” to międzynarodowy bestseller. Autor książki Matthew Walker to brytyjski naukowiec, profesor psychologii i neurobiologii wykładający na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, od 20 lat zajmuje się snem i jego wpływem na […]

„Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym”

Autor książki „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” profesor Satchin Panda to pochodzący z Indii amerykański naukowiec. Jest wybitnym na skalę światową chronobiologiem. Swoją karierę zawodową poświęcił badaniom nad rytmem okołodobowym choć początkowo kształcił się w […]

„Pokonaj bezsenność w 6 krokach”

Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną Autorki książki Małgorzata Fornal-Pawłowska oraz Ewa Walacik-Ufnal to wybitne specjalistki od zaburzeń snu. Posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu osób borykających się z bezsennością. Jak dla mnie jest to jedna z najciekawszych pozycji […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *