Kategorie
Zaburzenia snu

Kolejna nocna zmora – bruksizm!

Jak pierwszy raz usłyszałam słowo bruksizm to sobie pomyślałam, że jest to jakieś chorobliwe przywiązanie  do Brukseli przez europosłów, ale jak się okazało to tajemniczo brzmiące określenie oznacza po prostu zgrzytanie zębów.

Ale nie ze złości na widok cen w sklepach tylko w sposób niekontrolowany, we śnie.

Najczęściej pojawia się w nocy i zaliczany jest do zaburzeń snu. Szczęka jest zaciskana nawet 10 razy mocniej niż w trakcie przegryzania czegoś twardego. Jak gilotyna!

Przyznam ci się, że ja osobiście od dziecka cierpię na bruksizm. Tylko, że dawniej  mówiono: zgrzytasz bo masz owsiki. Uwierzcie mi naprawdę ciężko z nim walczyć. Z bruksizmem, nie z owsikami.

W Europie  10-20% populacji cierpi na to schorzenie.

A Tobie zdarza się zgrzytać zębami podczas snu? No tak: ta wiedza zależy od tego czy się śpi samemu czy nie.

Wielu bruksistów jest tego nieświadoma dopóki tego irytującego dźwięku nie usłyszą ich domownicy. Bruksizm choć taki niepozorny to jednak prowadzi do wielu dolegliwości, a mianowicie może powodować sporo nieprzyjemnych objawów:

  • poranne bóle głowy
  • ból skroni
  • kłopoty ze snem
  • chroniczne niewyspanie
  • obolała szczęka
  • nadwrażliwość zębów na gorąco i zimno
  • pękanie szkliwa
  • łamanie się zębów
  • zapalenie dziąseł
  • odsłanianie się korzeni zębów
  • przygryzanie policzków języka -problemy ze słuchem -zaburzenia równowagi
  • ból mięśni twarzy
  • ból karku
  • ból obręczy barkowej

Nadmierna praca mięśni żwaczy może też spowodować ich rozbudowanie, a w konsekwencji zmienić rysy twarzy na bardziej kwadratową.

Jaka jest przyczyna bruksizmu?

Otóż niestety przyczyny tej choroby nie są do końca znane. Bruksizm najczęściej łączy się z przewlekłym stresem, nieradzeniem sobie ze złymi emocjami, tłumioną agresją. Uważa się, że to właśnie stres nagromadzony w ciągu dnia i daje upust w nocy w trakcie snu i powoduje szczękościsk i zgrzytanie zębami.

Ale stres to nie wszystko.

Do zaciskania zębów i zgrzytania prowadzą też wady zgryzu czy braki zębowe. Braki zębowe mają duży wpływ na zgryz. Brak nawet jednego zęba może powodować, że zęby będą się przemieszczać w kierunku luki co w konsekwencji zmieni zgryz. Natomiast u dzieci bruksizm może być spowodowany obecnością pasożytów np. owsików. Również nawyk żucia gumy może prowadzić do przeciążeń stawu żuchwowego, czego skutkiem będzie nocne zgrzytanie zębami.

Jak wygląda leczenie bruksizmu?

Przyjrzyj się jamie ustnej. Zacznij od uporządkowania sytuacji w uzębieniu. Wylecz wadę zgryzu. Wiem, to nie zawsze jest proste, czasem bardzo trudne, czasem bardzo kosztowne ale idź do stomatologa i omów to z nim. Może wcale nie ma problemu lub jest łatwy do rozwiązania? Pomocą doraźną przy zgrzytaniu zębami może być zakładanie na noc specjalnej przezroczystej nakładki na zęby, tak zwanej szyny odciążającej. Szynę wykonuje protetyk. Osobiście od lat używam takiej szyny. Nakładam ją przed snem na górne zęby przez co nie mogą one trzeć o dolne co zapobiega ścieraniu szkliwa. Pamiętaj jednak, że ten specjalny ochraniacz na zęby zapobiega tylko skutkom bruksizmu i nie eliminuje ich przyczyn.

I jeszcze jedna uwaga: zrób tę szynę na zamówienie, dostosowaną do twojej szczęki. To co jest uniwersalne, do wszystkiego zwykle jest do niczego.

Jakieś inne pomysły?

Zahamować objawy (tylko objawy!) bruksizmu można również wykorzystując toksynę botulinową, czyli tak zwany botoks stosowany w medycynie estetycznej do wygładzenia zmarszczek. Zastrzyki z botoksu skutecznie rozluźniają nadmiernie napięte mięśnie szczęki, co powoduje zatrzymanie objawów związanych ze zgrzytaniem zębami i zaciskaniem szczęki.

Zabieg ten trwa około 15 minut. Rezultaty odczuwamy praktycznie od razu, ale pełen efekt jest po kilku dniach. Ten zabieg zachowuje swoją skuteczność do 6 miesięcy. Przyznam że mam wielką ochotę tego spróbować. Jak zrobię to się pochwalę.

Leczenie bruksizmu zawsze powinno być wielokierunkowe.

Aby całkowicie zlikwidować nocne zgrzytanie zębami trzeba poznać główną przyczynę problemu. Przede wszystkim należy zapanować nad stresem. I znowu powiem: wiem ze każdy ci to ciągle powtarza, mniej stresu, więcej spokoju a tu ciągle chaos i wojna wokół nas. Wiem. Ale mimo wszystko trzeba próbować,  zmienić swój dotychczasowy tryb życia na spokojniejszy by zregenerować i zrelaksować swój organizm. Czasem musi w tym ktoś nam pomóc – ważnym elementem w leczeniu bruksisty jest współpraca z neurologiem i z psychologiem. Leczenie może  polegać także  na zleceniu odpowiednich masaży prowadzących do rozluźnienia mięśni w tym również masaże relaksacyjne mięśni twarzy i szyi. Dobre efekty dają też zabiegi fizykoterapeutyczne.

Pomocne mogą być zajęcia jogi lub tai-chi czy inny relaksujący sport.

Widzisz  jak trudno leczyć to takie zwykle i powszechne zgrzytanie zębów?  Terapia jest najczęściej wielospecjalistyczna.

Potrzebni są do tego różni specjaliści: stomatolog, fizjoterapeuta, neurolog, psycholog, lekarz medycyny estetycznej. Wszystko po to by osiągnąć jak najmniejsze napięcie nerwowe.

Zajrzyj także tu:
śmiertelna bezsenność

FFI – Zabójczy brak snu!

Śmierć z powodu bezsenności? Każdemu z nas zdarzyło się zarwać noc, nawet niejedną. Ale czy może być aż tak groźnie, aby  można było umrzeć z powodu braku snu? Okazuje się, że medycyna zna takie przypadki. Istnieje  choroba  o nazwie Śmiertelna […]

bezsenność subiektywna lub paradoksalna

Nie śpię od kilku dni…

Nie zmrużyłam oka całą noc… Nie śpię od kilku dni… Ile razy zdarzało ci się wypowiedzieć te słowa? Pocieszę cię choć prawdopodobnie ta wiadomość  będzie dla ciebie szokiem:  ŚPISZ DŁUŻEJ NIŻ CI SIĘ WYDAJE! Cierpiącym na bezsenność często wydaje się, […]

Poczuj swój rytm!

Czy twój zegar tyka prawidłowo? Zdawałoby się, że naszym cyklem dnia i nocy sterują jedynie czynniki zewnętrzne np. wschód i zachód słońca. Ale okazuje się, że wszyscy mamy własny zegar biologiczny, zwany również rytmem okołodobowym. Ten wewnętrzny  zegar działa nawet bez […]

Dlaczego śpimy?

Książka „Dlaczego śpimy . Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” to międzynarodowy bestseller. Autor książki Matthew Walker to brytyjski naukowiec, profesor psychologii i neurobiologii wykładający na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, od 20 lat zajmuje się snem i jego wpływem na […]

„Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym”

Autor książki „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” profesor Satchin Panda to pochodzący z Indii amerykański naukowiec. Jest wybitnym na skalę światową chronobiologiem. Swoją karierę zawodową poświęcił badaniom nad rytmem okołodobowym choć początkowo kształcił się w […]

„Pokonaj bezsenność w 6 krokach”

Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną Autorki książki Małgorzata Fornal-Pawłowska oraz Ewa Walacik-Ufnal to wybitne specjalistki od zaburzeń snu. Posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu osób borykających się z bezsennością. Jak dla mnie jest to jedna z najciekawszych pozycji […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *