Chmiel większości z nas kojarzy się z produkcją piwa. To właśnie chmiel nadaje piwu charakterystyczny posmak goryczki.
Ale chmiel ma też długą historię jako roślina wykorzystywana w medycynie gdyż posiada liczne właściwości lecznicze. Wyniki badań prowadzone na zwierzętach wskazują, że chmiel ma działanie uspokajające i sprzyjające zasypianiu. Podobnie jak w przypadku kozłka lekarskiego to działanie nasenne jest porównywalne z działaniem leków z grupy benzodiazepin.
Czy wiesz jak odkryto po raz pierwszy działanie wyciszające chmielu?
Otóż pierwsi plantatorzy zauważyli, że ich pracownicy zrywający szyszki chmielu zasypiali na polach podczas zbiorów. To spowodowało, że zaczęto interesować się jego pozytywnym działaniem na sen. Leczniczo wykorzystuje się tylko szyszkę chmielu, czyli owocostan chmielu oraz wydzieliną gruczołu szyszek chmielu lupuline, lepki pomarańczowy proszek.
Mało kto wie, że szyszki chmielu są to wyłącznie żeńskie kwiatostany. Kwiaty męskie wyglądają inaczej i nie mają właściwości zdrowotnych. Co ciekawe zapłodnione szyszki chmielu tracą swoje właściwości. Zarówno szyszki chmielu jak i lupulina mają uspokajający wpływ również na sferę płciową. Podobno średniowieczni mnisi dostawali do picia wywar z szyszek chmielu by ostudzić ich popęd seksualny, by wytrwali w przysiędze czystości.
Drogie panie! Jeśli obawiacie się zdrady partnera może wypróbujcie ten sposób dając im do picia napar z chmielu. Na pewno im nie zaszkodzi taka mikstura, co najwyżej może uspokoi ich zszargane nerwy.
Chmiel ma działanie nie tylko uspokajające i nasenne. Chmiel działa też rozkurczowo ponadto gorycze chmielowe pobudzają wydzielanie soku żołądkowego co ułatwia trawienie.
Może też łagodzić objawy menopauzy na przykład uderzenia gorąca. Ponieważ zawiera związki roślinne, których działanie przypomina żeńskie hormony estrogeny. Od ilość estrogenu zależy wielkość piersi. Pewnie dlatego zaczęto używać szyszki chmielu do zwiększenia objętości biustu. Wykorzystuje się do tego herbatki z chmielu, kremy, olejki i balsamy .
Przepraszam za mój sceptycyzm, ale trudno mi uwierzyć w skuteczność tej metody.
Pomimo długich poszukiwań nie znalazłam żadnych badań klinicznych potwierdzających działanie chmielu na powiększenie piersi u kobiet. Wydaje mi się, że jest to kolejna „kuracja cud”, która zamiast powiększyć mój biust uszczupli mój portfel.
Może nie urosną ci piersi, ale na pewno szyszki chmielu cię uspokoją i szybko po nich zaśniesz. Chmiel możesz wypić jako napar chociaż herbata z zaparzonego chmielu ma smak trudny do przełknięcia.
Dlatego alternatywą mogą być tabletki z wyciągiem z szyszek chmielowych. Możesz też wysuszone szyszki chmielu dodawać do wieczornej gorącej kąpieli. Albo możesz szyszki chmielu wsypać do poszewki na jaśka i spać na takiej aromatycznej poduszce.
Przeciwwskazaniem do spożywania chmielu jest przyjmowanie leków uspokajających. Chmiel może wzmocnić ich działanie. Podobnie jak w przypadku kozłka lekarskiego nie zaleca się stosowania chmielu podczas prowadzenia pojazdów i przed zabiegiem operacyjnym (najmniej 2 tyg. przed planowaną operacją).
Preparatów na bazie chmielu nie mogą też używać kobiety w ciąży, podczas karmienia oraz dzieci do 12 roku życia.
Powinny ich też unikać osoby cierpiące na depresję ponieważ mogą one jeszcze nasilać objawy depresji.