Kategorie
Ciekawostki

Nocne erekcje

Czy wiesz, że wszyscy mamy podczas snu erekcje?

Ty, ja, twoje dziecko, twój pies, nawet płód w łonie matki. Tak, tak, podobno kobiety też mają nocne erekcje!

Oczywiście nie penisa tylko jego żeńskiego odpowiednika, a mianowicie łechtaczki. Podczas nocnej erekcji łechtaczka nabrzmiewa, pochwa się nawilża, sutki twardnieją.

Wszyscy mamy tyle samo równie silnych nocnych erekcji. Oczywiście diagnozowanie ich u kobiet jest dużo trudniejsze. W ciągu snu zdarzają się 3 do 5 razy i trwają nawet 20-25 minut, a łączny czas ich trwania może wynosić nawet  ok. 100 minut. Występują między 4:00 a 8:00 rano.

Nocne erekcje są zjawiskiem całkiem naturalnym. Występują w fazie snu REM, w której mają miejsce najbardziej żywe marzenia senne.

Erekcje nocne nie są zależne od wieku czy płci osoby śniącej i nie mają nic wspólnego z seksem i ze snami erotycznymi.

Co zatem sprawia, że w nocy pojawiają się wzwody?

Przyczyna nie jest do końca wyjaśniona, ale istnieje kilka hipotez, które są brane pod uwagę:

1)  Parcie na pęcherz

Jedną z hipotez pojawiania się w nocy erekcji jest parcie na pęcherz. Sygnały, które pochodzą od pełnego pęcherza trafiają do tego samego odcinku rdzenia kręgowego co sygnały odpowiedzialne za odruchy erekcji tzn. na wysokości S2 – S4. Zatem sygnał, który pochodzi od pełnego pęcherza może dawać również skutek w postaci erekcji. Czyżby nocna erekcja miała zapobiec nieświadomemu sikaniu do łóżka? Rzeczywiście podobno u mężczyzn erekcja utrudnia oddanie moczu.

Ale tak się zastanawiam…. Skoro podobno wszyscy mamy erekcję to co z nami kobietami??? Nie zauważyłam żeby powiększona łechtaczka utrudniała mi oddawanie moczu?

2)  Wzrost poziomu testosteronu

W momencie wchodzenia w fazę snu REM wzrasta poziom testosteronu , czyli męskiego hormonu płciowego. W ciągu dnia serotonina i noradrenalina blokują wytwarzanie testosteronu, co hamuje erekcje. Natomiast fazie REM zmniejsza się poziom noradrenaliny i serotoniny i tym samym następuje wzrost stężenia testosteronu i w efekcie pojawiają się erekcje.

3)  Uwalnianie się tlenku azotu.

Tlenek azotu powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych dzięki czemu do penisa dopływa więcej krwi co jest powodem wzwodu. Tlenek azotu uwalniany jest właśnie w trakcie fazy REM. Chociaż hipotezy dotyczące nocnych erekcji nie zostały potwierdzone badaniami to pewne jest to, że pozwalają one utrzymać w dobrej formie komórki mięśniowe które uczestniczą w erekcji .

Czyli kiedy ty smacznie śpisz w nocy odbywa się genitalny trening, żeby narząd ten był zawsze gotowy do pracy jeśli nadarzy się okazja.

Pewnie zastanawiasz się w jaki sposób naukowcy mierzą i rejestrują nocne erekcje? 

Przyznam ci się, że też mnie to nurtowało dlatego postanowiłam się  bliżej przyjrzeć temu zagadnieniu. Okazuje się, że istnieje wiele metod monitorowania nocnych wzwodów. Najprostsza to obserwowanie i fotografowanie śpiącego na oko.

 Ale istnieją też bardziej zaawansowane jak na przykład Rigiscan czy pęknięciomierz (nazwy metod cytuję za autorem książki  Paulem Martinem “Liczenie Baranów. O naturze i przyjemnościach snu”).

Jednak moim zdaniem najsympatyczniejsza metoda to metoda znaczkowa, którą możesz sam wypróbować na sobie albo na koledze. Przed pójściem spać oklej podstawę całego penisa paskiem znaczków pocztowych. Po czym rano sprawdź czy pasek ze znaczków pocztowych został przerwany. Jeśli tak to znaczy, że twój penis był w stanie wzwodu, zwiększył obwód i przerwał łańcuch zrobiony ze znaczków.

Ciekawostką przy tej okazji jest urządzenie skonstruowane w Czechosłowacji w latach 50 XX w. To pletyzmograf prąciowy mierzący wielkość podniecenia seksualnego. Był stosowany przez wojsko w celu sprawdzania prawdomówności poborowych deklarujących homoseksualną orientację w celu uniknięcie służby wojskowej. W roku 2011  takie urządzenie było przedmiotem zakupu przez słynny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie. Ale tu raczej nie chodziło o służbę wojskową.

Te obserwacje nocnych wzwodów wykonuje się w celu leczenia impotencji. Jeśli mężczyzna miewa w nocny erekcje to znaczy, że przyczyną jego impotencji nie jest problem natury fizjologicznej tylko psychologicznej. Czyli może być związany z jakimiś blokadami w psychice. Natomiast jeżeli erekcje nie występują ani w nocy ani w dzień to impotencja ma charakter fizjologiczny.

Niekorzystny wpływ na nocne erekcje mają szczególnie papierosy. Alkohol tylko w niewielkim stopniu zmniejsza częstotliwość nocnych erekcji. 

A zatem Panowie może jest to jeden z powodów rzucenia palenia?

Zajrzyj także tu:

Co wspólnego ma pies Pawłowa z twoim łóżkiem?

W łóżku spędzamy 1/3 naszego życia. Wygodne łóżko to podstawa zdrowego snu. Ale zdarza nam się oprócz spania robić w nim różne inne rzeczy. No bo komu nie przytrafiło się czasem czytać w łóżku książkę, pracować, jeść, przeglądać smartfona czy […]

Jedna czy dwie sypialnie?

Czy powinno się spać we dwoje? Wyniki badań pokazują wyraźnie, że jesli kobieta i mężczyzna  śpią razem to wzajemnie  wpływają na swoją fizjologię snu.  Dzielenie łóżka z partnerem ma swoje wady i zalety. Powoduje, że pary   mniej czasu spędzają  […]

Czy wiesz, że zdarza ci się spać jak krokodyl?

Nie, nie, nie chodzi mi o to, że podczas snu rośnie ci  paszcza, ogon czy łuski na skórze! Chodzi mi o wyjątkową zdolność krokodyli podczas snu wolnofalowego: jedna ich półkula mózgu zapada w sen, a druga czuwa i obserwuje. Taki […]

Dlaczego śpimy?

Książka „Dlaczego śpimy . Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” to międzynarodowy bestseller. Autor książki Matthew Walker to brytyjski naukowiec, profesor psychologii i neurobiologii wykładający na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, od 20 lat zajmuje się snem i jego wpływem na […]

„Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym”

Autor książki „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” profesor Satchin Panda to pochodzący z Indii amerykański naukowiec. Jest wybitnym na skalę światową chronobiologiem. Swoją karierę zawodową poświęcił badaniom nad rytmem okołodobowym choć początkowo kształcił się w […]

„Pokonaj bezsenność w 6 krokach”

Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną Autorki książki Małgorzata Fornal-Pawłowska oraz Ewa Walacik-Ufnal to wybitne specjalistki od zaburzeń snu. Posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu osób borykających się z bezsennością. Jak dla mnie jest to jedna z najciekawszych pozycji […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *