Kategorie
Zaburzenia snu

Skazani na życie bez emocji

Czy wyobrażasz sobie, żeby wyciąć ze swojego życia emocje??

Na przykład złość, wzruszenie czy radość ?

(No może gdyby tylko te negatywne to nie byłoby aż tak źle)

Przyznasz chyba, że życie pozbawione emocji byłoby na pewno całkowicie bezbarwne. Byłaby to zaledwie monotonna egzystencja. Niestety z taką rzeczywistością muszą się pogodzić chorzy na narkolepsję jeśli nie chcą doświadczać uciążliwych objawów choroby z którą się borykają. Mówiąc ściślej muszą sami tak panować nad emocjami by nie spowodowały one negatywnych konsekwencji. Zaraz wszystko się wyjaśni.

Narkolepsja jest wyjątkowo rzadką chorobą zaliczaną do grupy zaburzeń snu. Ma ona podłoże neurologiczne, czyli jej przyczyna tkwi w centralnym układzie nerwowym, a dokładniej w mózgu. Jej głównym objawem jest nadmierna senność w ciągu dnia. Senność ta może bardzo często przechodzić w ataki niekontrolowanego snu.

Dramat chorego – nadmierna senność!

Osobie z narkolepsją zdarza się zasnąć w zasadzie w dowolnych sytuacjach, w których normalnie nigdy się nie zasypia. Nawet w trakcie wykonywania codziennych czynności na przykład podczas jedzenia, rozmowy, podczas prowadzenia samochodu, czyli nie tylko w sytuacjach monotonnych. Chory może nawet zasnąć podczas uprawiania seksu. Wyobrażacie sobie to zdziwienie partnera lub partnerki? Taka wpadka!

Nadmierna senność w narkolepsji nie jest taką nadmierną sennością jaką przeżywamy po nieprzespanej nocy, ale raczej jest to  senność porównywalna jaką odczuwalibyśmy po nieprzespaniu trzech, czterech dni. W narkolepsji dochodzą jeszcze inne objawy występujące wyjątkowo często w tej chorobie, ich źródłem jest katapleksja , czyli nagłe w różnym stopniu rozluźnienie mięśni. W mniej nasilonych przypadkach może to być opadnięcie żuchwy, opadnięcie głowy czy ugięcie kolan. W najbardziej nasilonych przypadkach może to być zwiotczenie mięśni nóg prowadzące do upadku imitujące utratę przytomności. W rzeczywistości taka osoba zachowuje jednak całkowitą świadomość.

Napady katapleksji są typowym objawem narkolepsji a bodźcem je wyzwalającym jest pojawienie się silnych emocji, na przykład może je spowodować: rozśmieszenie, zaskoczenie, zdenerwowanie, strach, gniew. Jak widzisz sprawa nie jest taka prosta: jak stłumić gniew czy śmiech jeżeli pojawiają się one spontanicznie? W tej sytuacji nowego znaczenia nabiera powiedzenie „powalić kogoś śmiechem” !

Napady trwają zwykle sekundy, wyjątkowo minuty, niemniej nawet kilka sekund może być tragicznych dla kierowcy samochodu lub pieszego na ulicy.

Innym objawem narkolepsji jest paraliż przysenny, czyli  całkowita niezdolność do poruszania się. U zdrowych osób paraliż przysenny jest normalnym zjawiskiem, podczas fazy snu REM chroni nas przed niebezpieczeństwem uniemożliwiając poruszanie się w czasie snu i odgrywanie marzeń sennych.

U chorych na narkolepsję jest ta różnica, że paraliż przysenny występuje na początku snu lub chwili wybudzenia się, czyli w czasie gdy mózg jest częściowo w stanie snu i częściowo w stanie czuwania. Chory budzi się, może być całkowicie przytomny i nie może wykonać żadnego ruchu. To musi być koszmarne odczucie. Niekiedy trwa to od kilku sekund do kilku minut . Paraliżowi przysennemu u narkoleptyka może towarzyszyć lęk i duszności.

Pacjenci z narkolepsją często cierpią z powodu intensywnych halucynacji sennych podczas zasypiania lub budzenia się. Halucynacje-omamy występujące tuż przed zaśnięciem to omamy hipnagogiczne. Natomiast  omamy hipnopompiczne to omamy występujące w momencie budzenia, rzadziej występujące. Omamy są zwykle krótkotrwałe. Są postrzegane jako bardzo realistyczne. Przypominają sen na jawie. Oba rodzaje omamów mogą wystąpić także u zdrowych osób, a więc ich pojawienie się nie jest jeszcze dowodem na zaistnienie narkolepsji.

Jak zatem potwierdzić tę chorobę?

Badania wykazały, że przyczyną powstania tej choroby jest niski poziom hipokretyny zwanej inaczej oreksyną. Hipokretyna jest to rodzaj przekaźnika, który reguluje stan snu i czuwania. Hipokretyna odpowiada za powolne przejście z fazy snu NREM do fazy REM.

U osoby zdrowej sen nocny rozpoczyna się stadiami snu NREM i dopiero po około 90 minutach pojawia się sen REM. U osoby chorej na narkolepsję układ odpornościowy traktuje hipokretyne jako szkodliwą i usuwa komórki które ją produkują (niestety te zmiany w mózgu są nieodwracalne).

Obniżone stężenie hipokretyny w płynie mózgowo-rdzeniowym u chorych na narkolepsję powoduje, że bezpośrednio ze stanu czuwania przeskakują od razu do fazy snu REM (faza snu w której występują marzenia senne) i dlatego podczas napadu snu narkoleptycy zaczynają natychmiast śnić.

Epizody snu narkoleptycznego są różne i zmienne, wahając się od 1 do 30 minut. Rozpoznanie narkolepsji można potwierdzić, wykonując Test Wielokrotnego Pomiaru Latencji Snu (M.S.L.T.), który pozwala ocenić, jak szybko zasypia się w ciągu dnia.

Pacjent kładziony jest do łóżka i proponuje mu się, żeby zasnął. Jeśli zasypia szybko i snem REM to znaczy, że ma narkolepsję.

Test MSLT jest jedynym obiektywnym testem, który pozwala ocenić nasilenie senności, ale powinno być poprzedzone badaniem  polisomnograficznym (PSG), które udokumentuje że pacjent przespał poprzedniej nocy co najmniej 6 godzin.

Lekarz neurolog może również zlecić badania krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego w celu sprawdzenia wartości hipokretyny-oreksyny. Objawy tej choroby szczególnie objawy katapleksji są bardzo uciążliwe w codziennym życiu. Jest to choroba niezrozumiała przez otoczenie, a chorzy traktowani są zwykle jak osoby leniwe, wykręcające się od pracy.

Na ogół narkolepsja pojawia się w okresie dojrzewania. Stąd podejrzenia, że zmiana hormonów  może odgrywać jakąś rolę w jej rozwoju.  Ciekawostką jest, że narkolepsja występuje nie tylko u ludzi, ale zdarza się również u zwierząt, a mianowicie u psów i koni. Udało się nawet wyhodować psy z narkolepsją co oznaczałoby, że jest to choroba dziedziczna.

Zatem można przypuszczać, że również niektórzy ludzie rodzą się z mutacją powodującą narkolepsję. Chociaż naukowcy nie są do końca  zgodni co do powodów powodujących narkolepsję. Według jednej z teorii może to być  też choroba autoimmunologiczna, którą być może poprzedziła infekcja wirusowa.

Medycyna wciąż nie zna lekarstwa na tę chorobę. Jednak można z nią żyć i farmakologicznie opanować jej  objawy głównie poprzez podawanie substancji stymulujących ośrodkowy układ nerwowy dzięki czemu pacjent czuje się mniej senny. Zalicza się do nich pochodne amfetaminy (metylofenidat lub ritalin).

W Polsce do leczenia narkolepsji stosuje się też dość kontrowersyjny lek gamma-hydroksymaślan (GHB), czyli narkotyk znany pod nazwą „pigułka gwałtu”. Oczywiście  lek wydawany na podstawie  recepty. 

Niezwykle  ważna jest właściwą diagnoza, aby osobą z narkolepsją mogła podjąć odpowiednie leczenie aby poradzić sobie z tą chorobą.

Zajrzyj także tu:
śmiertelna bezsenność

FFI – Zabójczy brak snu!

Śmierć z powodu bezsenności? Każdemu z nas zdarzyło się zarwać noc, nawet niejedną. Ale czy może być aż tak groźnie, aby  można było umrzeć z powodu braku snu? Okazuje się, że medycyna zna takie przypadki. Istnieje  choroba  o nazwie Śmiertelna […]

bezsenność subiektywna lub paradoksalna

Nie śpię od kilku dni…

Nie zmrużyłam oka całą noc… Nie śpię od kilku dni… Ile razy zdarzało ci się wypowiedzieć te słowa? Pocieszę cię choć prawdopodobnie ta wiadomość  będzie dla ciebie szokiem:  ŚPISZ DŁUŻEJ NIŻ CI SIĘ WYDAJE! Cierpiącym na bezsenność często wydaje się, […]

Poczuj swój rytm!

Czy twój zegar tyka prawidłowo? Zdawałoby się, że naszym cyklem dnia i nocy sterują jedynie czynniki zewnętrzne np. wschód i zachód słońca. Ale okazuje się, że wszyscy mamy własny zegar biologiczny, zwany również rytmem okołodobowym. Ten wewnętrzny  zegar działa nawet bez […]

Dlaczego śpimy?

Książka „Dlaczego śpimy . Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” to międzynarodowy bestseller. Autor książki Matthew Walker to brytyjski naukowiec, profesor psychologii i neurobiologii wykładający na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, od 20 lat zajmuje się snem i jego wpływem na […]

„Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym”

Autor książki „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym” profesor Satchin Panda to pochodzący z Indii amerykański naukowiec. Jest wybitnym na skalę światową chronobiologiem. Swoją karierę zawodową poświęcił badaniom nad rytmem okołodobowym choć początkowo kształcił się w […]

„Pokonaj bezsenność w 6 krokach”

Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną Autorki książki Małgorzata Fornal-Pawłowska oraz Ewa Walacik-Ufnal to wybitne specjalistki od zaburzeń snu. Posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu osób borykających się z bezsennością. Jak dla mnie jest to jedna z najciekawszych pozycji […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *